טורקיה: פשוט תתנצלו, לא חשוב איך

באנקרה ממתינים להיענותה של ישראל לדרישות, במסגרת נירמול היחסים בין המדינות. שר החוץ הטורקי אומר היום: "התנצלות היא התנצלות, אין כמה סוגים של התנצלויות". על רקע דיווחים לפיהם השיחות הגיעו למבוי סתום הוא מדגיש: "טורקיה והעם הטורקי ממתינים להתנצלות מישראל"

טורקיה אינה מתכוונת לוותר על דרישותיה להתנצלות ופיצויים מישראל בגין אירועי המשט, כשברקע מדווח כי המשא ומתן לפיוס בין ישראל לטורקיה במבוי סתום. שר החוץ הטורקי, אחמט דאוטובלו מדגיש הבוקר כי אנקרה אינה מתכוונת לחזור בה מדרישותיה ומדגיש: רוצים גם פיצויים למשפחות הקורבנות.

"התנצלות היא התנצלות", אמר דאוטולו בהתייחסו לדיווחים לפיהם מתנהלת מחלוקת סביב בחירת המילה בה תשתמש ישראל על מנת להביע חרטה על אירועי המשט. "אין כמה סוגים של התנצלויות. טורקיה והעם הטורקי ממתינים להתנצלות שכזו מישראל".

בתוך כך מדווח הבוקר בעיתון "הארץ", כי המגעים בין המדינות תקועים. פקיד ישראלי בכיר שמעודכן בפרטי המגעים אמר לעיתון כי "הפערים בין הצדדים עדיין גדולים", אך עם זאת הדגיש כי עדיין מוקדם להכריז על כשלון המשא ומתן. "ככל הנראה יתקיימו שיחות נוספות בעניין זה בתקופה הקרובה", דווח בעיתון. "המשא ומתן רק בתחילתו".

ה-IHH: פיצויים אינם מספיקים לנו

בסוף השבוע השמיע ארגון ה-IHH, ש-40 מאנשיו ניהלו את התקרית האלימה נגד חיילי צה"ל על סיפון ספינת ה"מרמרה" הטורקית בחודש מאי השנה, ביקורת על התנהלות המגעים ודרש היענות מוחלטת של ישראל לדרישותיה של טורקיה.

"לא נכנע, ולא נסגור את העניין הזה", אמר סאליח בליצ'י, בכיר בארגון ה-IHH, במסיבת עיתונאים שכינס. "איננו רוצים שהעניין הזה יסתיים רק בפיצויים. נדאג שייפתחו תיקים פליליים נגד ישראל בבתי דין בינלאומיים".

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו בסוף השבוע כי במסגרת ההסכם המתגבש יידרשו נציגים רשמיים של טורקיה, וכן משפחות הרוגי ה"מרמרה" לחתום על מסמך רשמי המונע מהם לתבוע את מדינת ישראל וחיילי צה"ל. עם זאת, גורמים באנקרה מעריכים, כי גם אם הסכם שכזה ייחתם, יהיה קשה מאוד למנוע מגורמים פרטיים להגיש תביעות נגד ישראל.

מחר: משדר מיוחד למען הכבאים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

הטורקים אופטימיים: סוף המשבר קרוב

משרד החוץ מאשר: יש מגעים חשאיים עם טורקיה

ישראל מוכנה לפצות - ולא להתנצל

משפחות לוחמי השייטת נגד הפיוס עם טורקיה

למרות הביקורת: עדיין מנסים לפייס

אירן לטורקיה: למה עזרתם בכיבוי השריפה?