ה-IHH: "לא נוותר, פיצויים אינם מספקים"

הארגון שאנשיו התעמתו עם חיילי צה"ל על סיפון ה"מרמרה" דורש הלילה כניעה מוחלטת של ישראל לדרישותיה של טורקיה במו"מ לפיוס. "איננו רוצים רק פיצויים, נפתח גם תיקים פליליים נגד ישראל", אומר אחד מבכירי הארגון

לטרור יש דרישות: ארגון ה-IHH, ש-40 מאנשיו ניהלו את התקרית האלימה נגד חיילי צה"ל על סיפון ספינת ה"מרמרה" הטורקית בחודש מאי השנה, מותח ביקורת על התנהלות המגעים הדיפלומטיים עם ישראל בניסיון להגיע לפשרה, ודורש היענות מוחלטת של ישראל לדרישותיה של טורקיה.

"לא נכנע, ולא נסגור את העניין הזה", אמר אמש סאליח בליצ'י, בכיר בארגון ה-IHH, במסיבת עיתונאים שכינס. "איננו רוצים שהעניין הזה יסתיים רק בפיצויים. נדאג שייפתחו תיקים פליליים נגד ישראל בבתי דין בינלאומיים".

"סליחה" או "חרטה"

על רקע הפרסום אמש ב"אולפן שישי", לפיו ישראל דורשת מהטורקים הגנה מוחלטת מפני כל תביעה בנושא המשט, מדווח הבוקר בתקשורת הטורקית כי במסגרת ההסכם המתגבש יידרשו נציגים רשמיים של טורקיה, וכן משפחות הרוגי ה"מרמרה" לחתום על מסמך רשמי המונע מהם לתבוע את מדינת ישראל וחיילי צה"ל.

עם זאת, גורמים באנקרה מעריכים, כי גם אם הסכם שכזה ייחתם, יהיה קשה מאוד למנוע מגורמים פרטיים להגיש תביעות נגד ישראל.

במקביל, נמשך המשא ומתן סביב אופן התנצלותה של ישראל על האירועים, כשעיקר השיח בין שני הצדדים הוא בחירת המילה המדוייקת שתופיע במסמך, אשר תתאר את ההתנצלות. ישראל מתעקשת לטעון כי המהלך נעשה מתוך "הגנה עצמית", אולם בטורקיה דורשים התנצלות ושימוש במילים "חרטה" או "סליחה".

מחר: משדר מיוחד למען הכבאים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

הטורקים אופטימיים: סוף המשבר קרוב

משרד החוץ מאשר: יש מגעים חשאיים עם טורקיה

ישראל מוכנה לפצות - ולא להתנצל

משפחות לוחמי השייטת נגד הפיוס עם טורקיה

למרות הביקורת: עדיין מנסים לפייס

אירן לטורקיה: למה עזרתם בכיבוי השריפה?