משרד החוץ מאשר: יש מגעים חשאיים עם טורקיה

לראשונה מאז החלו הדיווחים על התקרבות ביחסים בין ישראל לטורקיה, בעקבות הסיוע למאבק בשריפה בכרמל, ישראל מאשרת רשמית: מתקיים דיאלוג חשאי עם הטורקים. דובר משרד החוץ יוסי לוי אמר בראיון לערוץ החדשות: "יש דיאלוג מעל ומתחת לפני השטח, לא יכול לדבר על כך בשידור חי". אמש דיווחה רשת ערבית: ישראל הסכימה להתנצל

בדרך לסיום המשבר? לראשונה מאז החלו הדיווחים על התקרבות בין ישראל לטורקיה, משרד החוץ מאשר רשמית: מתקיימים מגעים מתחת לפני השטח בינינו לבין הטורקים.

במהלך ראיון לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, אמר דובר משרד החוץ יוסי לוי כי "צר לי שאני נאלץ להשיב על כך בקצרה: היחסים בינינו לבין הטורקים מסועפים. הם לא התחילו היום ולא בחודש מאי, הם נמשכים 60 שנה. ישנו דיאלוג מעל ומתחת לפני השטח, ואני לא יכול לדבר על כך בשידור חי".

הניסיונות לשים סוף למשבר הדיפלומטי בין המדינות בחצי השנה האחרונה, צברו תאוצה בימים האחרונים בעקבות יוזמתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן להעניק סיוע לישראל ולשלוח מטוסי כיבוי שיסייעו בהשתלטות על השריפה שהשתוללה ברכס הכרמל.

שתי פגישות נערכו בימים האחרונים בין נציגים ישראלים וטורקים בז'נווה, בניסיון לגבש טיוטת הבנות לסיום המשבר, כפי שדיווחה לראשונה כתבתנו רינה מצליח, בסוף השבוע האחרון. את הצד הישראלי מייצג יוסף צ'חנובר, שליחו של ראש הממשלה נתניהו לוועדת החקירה שהקים האו"ם בעקבות אירועי המשט. בראש המשלחת הטורקית עומד מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו.

דיווח ברשת ערבית: "ישראל הסכימה להתנצל ולשלם פיצוי"

אמש דיווחה רשת הטלוויזיה הערבית "אל -חורה" כי ישראל נענתה לדרישותיה של טורקיה, תתנצל ותשלם פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים בתקרית ספינת ה"מרמרה" בחודש מאי השנה. על פי הדיווח, "ישראל נענתה למרבית הדרישות הטורקיות, ותחתום על מסמך שיביא לסיום המשבר".

עם זאת, בשתי המשלחות מעדיפים עדיין לשמור על אופטימיות זהירה בכל הנוגע להפשרת היחסים. דיפלומטים משני הצדדים טוענים כי ככל הנראה יידרשו מפגשים נוספים, על מנת לגבש הבנות שמוסכמות על ראש הממשלה נתניהו ועמיתו הטורקי ארדואן.

נתניהו עצמו, בחר שלא להרחיב בנושא אתמול במסיבת העיתונאים שקיים בנושא השריפה בכרמל. "הבעתי את הערכתי לראש ממשלת טורקיה ארדואן על נכונותו לסייע, וגם הבעתי תקווה כי המהלך יסייע בהפרשת היחסים", אמר נתניהו אך הדגיש: "מעבר לכך אין לי מה להוסיף בשלב זה".

"התנצלות הומניטרית בדוח של ישראל"

במקביל, דיווח אמש בהרחבה העיתון הטורקי "הורייט" על התנהלות השיחות בין ישראל לטורקיה בז'נווה. "אין ספק כי אירוע השריפה עודד מגעים דיפלומטיים בין המדינות", אמר בכיר טורקי במשלחת לעיתון. "מצבים שכאלה לעיתים עוזרים לשבור את הקרח".

בכיר טורקי אחר הדגיש כי למרות ההתקרבות - דרישותיה של טורקיה להתנצלות ופיצוי הקורבנות עדיין עומדות בעינן. נשיא טורקיה עבדאללה גול שב והדגיש את העניין, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באנקרה. "הציפיות שלנו מישראל לנרמול ביחסים הן ברורות", אמר גול.

גורמים בטורקיה העריכו כי במסגרת הפשרה בין המדינות, ישראל תביע "התנצלות הומניטרית" בדוח שתשלח ממשלת ישראל לוועדת האו"ם החוקרת את אירועי המשט. בכך, תצא ישראל מרוצה מכך שלא התנצלה פומבית, כי אם בכתב - וטורקיה תהיה מרוצה מכך שאכן הוגשה התנצלות. ישראל, אגב, עדיין לא הגישה לאו"ם את מסקנות ועדת טירקל, בעוד הטורקים כבר הגישו את מסקנותיהם מוועדת הבדיקה הפנימית שעל הקמתה הורה ארדואן.

גורמים דיפלומטים בשתי המשלחות תיארו את האווירה בפגישות כשונה מזו שאפיינה את פגישות הגישוש בין הבכירים הישראלים לטורקים בחצי השנה האחרונה. "הפעם זה שונה", אמר דיפלומט טורקי לעיתון "הורייט".

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

דיווח: "ישראל תתנצל ותפצה את טורקיה"

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל