"ישראל תתנצל ותפצה את טורקיה"

האם הסיוע הטורקי בכיבוי האש בכרמל הביא עמו גם שינוי ביחסים בין המדינות? ערוץ הטלוויזיה הערבי "אל חורה" מדווח כי ישראל תתנצל בפני טורקיה ותשלם פיצויים למשפחות הפעילים הטורקים שנהרגו על סיפון המרמרה. מוקדם יותר הביע נתניהו אופטימיות זהירה לגבי אפשרות של שיפור ביחסים, אך ציין: "אין מה להוסיף בשלב זה"

בדרך לסיום המשבר? ישראל נענתה לדרישותיה של טורקיה, תתנצל ותשלם פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים בתקרית ספינת ה"מרמרה" בחודש מאי השנה - כך מדווחת הערב רשת הטלוויזיה הערבית "אל-חורה". על פי הדיווח, "ישראל נענתה למרבית הדרישות הטורקיות, ותחתום על מסמך שיביא לסיום המשבר".

הניסיונות לשים סוף למשבר הדיפלומטי בין המדינות בחצי השנה האחרונה, צברו תאוצה בימים האחרונים בעקבות יוזמתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, להעניק סיוע לישראל ולשלוח מטוסי כיבוי שיסייעו בהשתלטות על השריפה שהשתוללה ברכס הכרמל.

שתי פגישות נערכו בימים האחרונים בין נציגים ישראלים וטורקים בז'נווה, בניסיון לגבש טיוטת הבנות לסיום המשבר, כפי שדיווחה לראשונה כתבתנו רינה מצליח, בסוף השבוע האחרון. את הצד הישראלי מייצג יוסף צ'חנובר, שליחו של ראש הממשלה נתניהו לוועדת החקירה שהקים האו"ם בעקבות אירועי המשט. בראש המשלחת הטורקית עומד מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו.

אופטימיות זהירה בשתי המשלחות

עם זאת, בשתי המשלחות מעדיפים עדיין לשמור על אופטימיות זהירה בכל הנוגע להפשרת היחסים. דיפלומטים משני הצדדים טוענים כי ככל הנראה יידרשו מפגשים נוספים, על מנת לגבש הבנות שמוסכמות על ראש הממשלה נתניהו ועמיתו הטורקי ארדואן.

נתניהו עצמו, בחר שלא להרחיב בנושא, הערב במסיבת העיתונאים שקיים בנושא השריפה בכרמל. "הבעתי את הערכתי לראש ממשלת טורקיה ארדואן על נכונותו לסייע, וגם הבעתי תקווה כי המהלך יסייע בהפרשת היחסים", אמר נתניהו אך הדגיש: "מעבר לכך אין לי מה להוסיף בשלב זה".

"התנצלות הומניטרית בדוח של ישראל"

במקביל, דיווח הערב בהרחבה העיתון הטורקי "הורייט" על התנהלות השיחות בין ישראל לטורקיה בז'נווה. "אין ספק כי אירוע השריפה עודד מגעים דיפלומטיים בין המדינות", אמר בכיר טורקי במשלחת לעיתון. "מצבים שכאלה לעיתים עוזרים לשבור את הקרח".

בכיר טורקי אחר הדגיש כי למרות ההתקרבות - דרישותיה של טורקיה להתנצלות ופיצוי הקורבנות עדיין עומדות בעינן. נשיא טורקיה עבדאללה גול שב והדגיש את העניין, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באנקרה. "הציפיות שלנו מישראל לנרמול ביחסים הן ברורות", אמר גול.

גורמים בטורקיה העריכו כי במסגרת הפשרה בין המדינות, ישראל תביע "התנצלות הומניטרית" בדוח שתשלח ממשלת ישראל לוועדת האו"ם החוקרת את אירועי המשט. בכך, תצא ישראל מרוצה מכך שלא התנצלה פומבית, כי אם בכתב - וטורקיה תהיה מרוצה מכך שאכן הוגשה התנצלות. ישראל, אגב, עדיין לא הגישה לאו"ם את מסקנות ועדת טירקל, בעוד הטורקים כבר הגישו את מסקנותיהם מוועדת הבדיקה הפנימית שעל הקמתה הורה ארדואן.

גורמים דיפלומטים בשתי המשלחות תיארו את האווירה בפגישות כשונה מזו שאפיינה את פגישות הגישוש בין הבכירים הישראלים לטורקים בחצי השנה האחרונה. "הפעם זה שונה", אמר דיפלומט טורקי לעיתון "הורייט".

מפשירים היחסים עם טורקיה? סיקור מיוחד 

נתניהו יוזם סיום המשבר עם טורקיה

ארדואן: הסיוע לא משפר היחסים

ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל