ישראל נגד ארגנטינה: החלטה שגויה

אחרי שבסוף שבוע הודיעה ברזיל על הכרתה במדינה פלסטינית עצמאית על בסיס גבולות 67, הערב מצטרפות אליה גם ארגנטינה ואורוגוואי. נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז שלחה הערב מכתב ליו"ר הרשות אבו מאזן ובו נאמר כי ממשלת ארגנטינה מכירה במדינה פלסטינית בגבולות 67. בישראל גינו את ההודעה ואמרו כי הנושא יידון במו"מ

תגובה חריפה מצד ישראל להודעת ארגנטינה, לפיה היא מתכוונת להכיר במדינה פלסטינית בגבולות מלחמת ששת הימים. לאחר ההודעה הדרמטית, פרסם משרד חוץ הודעת גינוי להחלטה מצד ממשלות ברזיל וארגנטינה להכיר במדינת פלסטין עצמאית. "ישראל מביעה צער ואכזבה מהחלטתו של ממשלות ברזיל וארגנטינה להכיר במדינה פלסטינית עצמאית", לשון ההודעה.

"הדבר מהווה הפרה של הסכם הביניים שנחתם בין ישראל לאש"ף ב-1995, שקבעה שנושא מעמד הגדה המערבית ועזה יידון וייפתר באמצעות משא ומתן", נכתב בהודעה. בנוסף טענו גורמים במשרד החוץ כי ההחלטה עומדת גם בסתירה למפת הדרכים שאומצה על ידי הקוורטט ונתמכת ע"י הקהילה הבינלאומית.

לדברי הגורמים במשרד החוץ, "מדינת ישראל וההנהגה הפלסטינית עושות עתה מאמצים כדי לחדש את המשא ומתן ביניהן במטרה להגיע למסגרת של הסכם על הנושאים התלויים ועומדים. כל ניסיון לעקוף את תהליך המשא ומתן ולהחליט מראש באופן חד צדדי על נושאים חשובים השנויים במחלוקת, רק יפגע באמון שבין הצדדים המחויבים למסגרת מוסכמת של מו"מ לקראת שלום".

נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר שיגרה מוקדם יותר היום איגרת לעמיתה הפלסטיני אבו מאזן ובה הודיעה כי ארצה מכירה בפלסטין כמדינה חופשית ועצמאית בגבולות 1967. גם אורוגוואי הצטרפה להצהרת ארגנטינה, שטענה כי מדובר בצעד שנועד להאיץ תהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. מדובר בהודעה השלישית מסוגה בימים האחרונים לאחר שבסוף השבוע ברזיל פרסמה הודעה דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק