ארדואן שוחח עם נתניהו: "תנחומיי"

לראשונה מאז אירועי המשט לעזה, שדירדר את יחסי ישראל-טורקיה, שוחחו היום בטלפון ראשי שתי המדינות. לדברי נתניהו, ארדואן "ביטא את תנחומי מדינתו ואת תנחומיו האישיים ל-41 המשפחות של הנפגעים". "אמרתי לארדואן שאנחנו מאוד מעריכים את ההתגייסות", הוסיף ראש הממשלה. "זה יהיה פתח לשיפור ביחסים בין שתי המדינות"

האם דווקא האסון בכרמל הוא שיביא לשיפור ביחסי ישראל-טורקיה, לראשונה מאז אירועי המשט לפני כחצי שנה?

ראש הממשלה נתניהו סיפר היום, בשיחה עם כתבים בחיפה, כי שוחח בטלפון עם ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן והודה לו על מאמצי הסיוע מצד הטורקים. לדברי נתניהו, ארדואן "ביטא את תנחומי מדינתו ואת תנחומיו האישיים ל-41 המשפחות של הנפגעים, וביטא את הנכונות של טורקיה לעזור".

"אמרתי לארדואן שאנחנו מאוד מעריכים את ההתגייסות הזאת בעת הזאת", הוסיף ראש הממשלה. "אני בטוח שהדבר הזה יהיה פתח לשיפור היחסים בין שתי המדינות".

"היענות חסרת תקדים לפנייתנו לסיוע בינלאומי"

מוקדם יותר הבוקר סיפר ראש הממשלה על מאמציו להביא סיוע בכיבוי השריפה ממדינות זרות. "מאתמול אנחנו מנהלים מגע שוטף עם ממשלות זרות בעולם על מנת להביא כוחות כיבוי כסיוע לארץ", אמר נתניהו, "והם הגיעו – 4 מטוסים מיוון המתדלקים מעל הים ועושים סבבים לכיבוי האש. אני מודה לעמיתי ג'ורג' פפנדראו ראש ממשלת יוון על ההיענות המהירה. אני רוצה להודות גם לנשיא קפריסין ששלח מטוס ומסוק, ולראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ששלח שני מטוסי כיבוי בריטיים המסייעים לנו".

"בנוסף אני מבקש להודות לראש ממשלת טורקיה ארדואן על הסיוע בדמות שני מטוסים שהגיעו כבר לארץ, וכן לראש ממשלת בולגריה ששלח 150 כבאים, ולראש ממשלת רוסיה ששלח מטוס כיבוי מיוחד. בנוסף קיבלנו הצעות לסיוע ממצרים, ירדן, קרואטיה, צרפת ומספר מדינות נוספות. הדבר מסמל היענות חסרת תקדים לפנייתנו לסיוע בינלאומי, והדבר חשוב ביותר למדינת ישראל".
 
"אנחנו בודקים אפשרות להביא עוד מטוסים מארה"ב ומקנדה, משום שאנחנו באסון בקנה מידה בינלאומי והמטרה היא לכבות את האש במהירות האפשרית", סיכם ראש הממשלה. "כמו כן, אנחנו מתכוונים לאשר תכנית לאומית מיוחדת לטפל בכל המצוקות של הנפגעים והמטוסים, וכן תקציב מיוחד שיועבר למערך כיבוי האש".

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

41 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

אילו כבישים חסומים באזור הצפון?

היכן יכולים להתארח מפוני השריפה?

תיעוד מבפנים: בית אורן נחרב

חלק מקורבנות האסון הובאו לקבורה

כבאי לרה"מ: פעלנו עם רכב כיבוי בן 18 שנה

בכיר במד"א העדיף לנפוש במקום לסייע באסון

האש מתקרבת למלון "יערות הכרמל"