שר החוץ הסורי: "סגירת אופקי השלום תוביל למלחמה"

על רקע חוק "משאל העם" שאושר השבוע בכנסת, שר החוץ הסורי ואליד אל-מועלם מאיים במלחמה ומודיע: "סגירת אופקי השלום תוביל למלחמה". בראיון לעיתון הרוסי "חדשות מוסקבה", מזהיר אל-מועלם כי "השבת הגולן אינה נתונה למשא ומתן"

שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם

אותות אזהרה מדמשק: על רקע חוק "משאל העם" שאושר בכנסת השבוע בכנסת, שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, מזהיר מפני השלכות הקיפאון המדיני עם ישראל וטוען כי הדבר עלול להוביל למלחמה.

בראיון לעיתון הרוסי "חדשות מוסקבה", אמר אל-מועלם כי "אין ספק שסגירת האופקים לשלום עלולה להוביל למלחמה. האפשרות הזו תמיד קיימת באזור שלנו, כשישראל כהרגלה מתחמקת מהתחייבות לתהליך השלום".

שר החוץ הסורי הרחיק צעד נוסף ודן אף בתוצאותיה של המלחמה, אם תפרוץ. "אני רוצה להדגיש כי מלחמה בעידן החדש כולם יהיו מפסידים. קיומה של טכנולוגיה צבאית תגרום נזק כבד, גם בקרב הצד החזק ביותר בקרב", אמר.

כשנשאל לגבי המשא ומתן עם ישראל, מועלם ביקר את ההנהגה הישראלית. "המשא ומתן אפשרי אם יש שותף החפץ בשלום, דבר שאינו קיים כעת בישראל. ישראל צריכה לקחת בחשבון את השבת הגולן במלואו עד לגבולות 67' - וזה אינו נושא הנתון למשא ומתן".

גם בלבנון אין אמון בהנהגה הישראלית 

במקביל, בראיון ל"וושינגטון פוסט" שפורסם הבוקר, ראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, תוקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"בשביל לעשות שלום צריך הנהגה ובישראל אין כעת הנהגה. יצחק רבין היה האדם היחיד שהאמין בשלום באזורנו. ראש הממשלה נתניהו הרס את הסכמי אוסלו. הוא לא מוכן לדון על שלום אמיתי, הוא לא מאמין בו", אמר חרירי לעיתון האמריקני.

ראש ממשלת לבנון הוסיף והסביר את טעותו של נתניהו. "הוא מבסס את המצע הפוליטי שלו על הפן הביטחוני, אך כדי שלמדינת ישראל יהיה ביטחון, עליו לפעול קודם לשלום עם הפלסטינים והעולם הערבי".