שידור חי: קבלת פנים חמה לארדואן בלבנון

בלב המתיחות באזור: ראש ממשלת טורקיה פתח את ביקורו הרשמי בלבנון וזכה לקבלת פנים חמה במיוחד. במהלך ביקורו יוועד עם ראשי המדינה, ועם בכירי חיזבאללה בפרלמנט. עדיין לא ברור אם יוועד ארדואן עם נסראללה

חודש לאחר ביקורו ההיסטורי של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, נחת לפני זמן קצר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לביקור רשמי בן יומיים בלבנון. את ביקורו אנו העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

ארדואן נחת בנמל התעופה בביירות, ומשם ייסע ישירות לפגישה עם הנשיא מישל סולימאן. לאחר מכן יוועד עם יו"ר הפרלמנט נביה ברי, ומשם ייצא לפגישה עם ראש הממשלה סעד חרירי. מדיווחים בלבנון, צפוי ארדואן להיפגש גם עם חברי פרלמנט לבנוניים, ובהם בכירי חיזבאללה. בשלב זה עדיין לא ברור אם יוועד ארדואן עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת, לביקורו של ארדואן בלבנון שתי מטרות: האחת - לדון עם ראשי ההנהגה במצב המתוח במדינה לקראת פרסום מסקנות דוח ועדת החקירה בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי; השניה - לחנוך מספר פרוייקטים במימון טורקי - ובראשם בית חולים מקומי שהוקם בעיר צור, בעלות הנאמדת ב-20 מיליון דולרים.

בנוסף, צפוי לבקר ארדואן בעיירה קוואשרה במחוז עוכאר בצפון לבנון, שם מתגוררים אזרחים רבים בעלי זיקה טורקית.

ניסיון להרגיע הרוחות, או היענות להזמנה?

טורקיה הודיעה בשבועות האחרונים כי היא מעוניינת בסיוע בהרגעת הרוחות בלבנון הסוערת והמתוחה. זאת, על רקע הדיווחים לפיהם מתכנן חיזבאללה לבצע הפיכה צבאית במדינה, מיד לאחר פרסום מסקנות הדוח.

לפני כחצי שנה דווח בכלי תקשורת ערביים כי בעקבות אירועי המשט הטורקי, פנה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לארדואן, באמצעות יו"ר הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, והזמין אותו לבקר בלבנון. נסראללה הבטיח אז לארדואן כי יסתייע באנשי משמרות המהפכה של אירן על מנת להבטיח כי ביקורו יתנהל תחת אבטחה כבדה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק