אבו מאזן: "לא נשוב לשיחות בלי הקפאה בי-ם"

יו"ר הרשות הפלסטינית נועד במצרים עם עמיתו הנשיא חוסני מובארק. בתום הפגישה אמר אבו מאזן כי ללא הקפאת הבניה גם במזרח ירושלים, הנציגים הפלסטינים לא ישובו למו"מ. עוד מקל בגלגלי השיחות הישירות?

לא בלי ירושלים. אבו מאזן ומובארק, צילום ארכיון (רויטרס)

בעוד אנשיו של ראש הממשלה נתניהו דנים עם נציגי הממשל האמריקני על ההקפאה הבאה, ובעוד אלפי מתנחלים מפגינים בירושלים נגד ההקפאה, ברשות הפלסטינית כבר מכריזים חד משמעית: הרשות הפלסטינית תשוב לשיחות השלום עם ישראל רק אם תוקפא כל הבניה - כולל זו במזרח ירושלים.

בתום פגישתם הבוקר של אבו מאזן והנשיא מובארק בקהיר, אמר יו"ר הרשות כי הפלסטינים והישראלים לא קיבלו בקשה רשמית מהממשל ארה"ב לשוב לשולחן השיחות שהחלו בחודש ספטמבר האחרון, "שיחות שהופסקו שלושה שבועות אחרי שהושקו בגלל סירוביה של ישראל להמשיך את ההקפאה בהתנחלויות בגדה המערבית", לדבריו.

אבו מאזן נשאל על ידי העיתונאים בקהיר אם הוא מסכים לחדש את שיחות במידה ותכנית ההקפאה לא תכלול את מזרח ירושלים, והשיב: "כמובן... אם הבניה לא תיעצר לחלוטין בכל השטחים הפלסטינים כולל ירושלים, אנחנו לא נשוב לשיחות".

גם ארצות הברית מנסה להתחמק מנושא ירושלים

במקביל לפגישת אבו מאזן ומובארק, ייפגש היום ראש הממשלה נתניהו עם עם חברי סיעת הליכוד ועם יו"ר האופוזיציה לבני, כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות לקראת ההצבעה על ההבנות אליהן הגיע עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בשבוע שעבר.

המשך הבנייה במזרח ירושלים היא המכשול העיקרי גם מול שרי ממשלת נתניהו המתנגדים להקפאה. בוושינגטון הודיעו כבר שלא יסכימו ל"פרובוקציות" במזרח ירושלים אחרי תחילת מועד ההקפאה, אבל מכתב הערבויות מארצות הברית לא יכלול התייחסות ישירה לנושא.