גייטס נגד נתניהו: לא לאיום צבאי על אירן

בפגישתו של נתניהו עם סגן נשיא ארה"ב בניו אורלינס, ביקש ראש הממשלה מביידן להציב איום צבאי ממשי נגד אירן בכדי למנוע ממנה להמשיך בהתחמשות הגרעינית. בעוד שביידן הביע תמיכה בלתי מסויגת בביטחונה של ישראל, שר ההגנה, רוברט גייטס דוחה את דרישות נתניהו לאיום צבאי נגד האירנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו המבקר בארצות הברית מעמיד במרכז הביקור את שאלת הגרעין האירני. שר ההגנה, רוברט גייטס, מתנגד לדרישותיו של נתניהו לפתוח באיום צבאי על הרפובליקה האסלאמית. אמש נועד נתניהו עם סגן הנשיא, ג'ו ביידן בניו אורלינס, לשם הגיעו השניים לרגל כינוס ראשי הקהילות היהודיות.

במרכז פגישתו עם ביידן, העמיד נתניהו את נושא אירן והפלסטינים. ראש הממשלה הבהיר לסגן הנשיא כי בכדי לעצור את התחמשות אירן בנשק גרעיני חייבים לייצר איום צבאי ממשי על אירן ולא די בסנקציות השונות.

בנושא המשא ומתן עם הפלסטינים, אמר נתניהו לביידן כי הבעיה אינה הארכת הקפאת הבנייה בהתנחלויות אלא הרצון הפוליטי לקדם הסדר שלום- רצון שקיים בישראל, אך לא קיים, לדבריו, אצל הפלסטינים. כמו כן, הבהיר ראש הממשלה כי אין לאפשר לפלסטינים לערוך מעקף מדיני ולהכריז על מדינה דרך האו"ם.

גייטס: פעולות לא צבאיות מפעילות לחץ על הממשל האירני

לאחר פגישתו עם נתניהו, נאם סגן הנשיא בכנס הארגונים היהודים בצפון אמריקה והביע תמיכה בלתי מסויגת בישראל, מעמדה וביטחונה. "צריך להיות ברור לכל שהמאמצים לכרסם בלגיטימיות של ישראל ייתקלו בהתנגדות איתנה מצדה של ארצות הברית. הרשו לי להגיד דברים ברורים: אנחנו מחויבים לחלוטין למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני".

עם זאת, שר ההגנה של ארצות הברית, רוברט גייטס דווקא דוחה את דרישות נתניהו לאיום צבאי נגד אירן. "הנשיא אמר שוב שוב שבכל האמור באירן, כל האופציות מונחות על השולחן. עם זאת, אנחנו מאמינים שפעולות לא צבאיות מפעילות לחץ על הממשל האירני ומסבות את תשומת ליבו", אמר גייטס.