שר התיירות: להחרים את טורקיה

בעקבות פרסום תיקון המסמך האסטרטגי בטורקיה, המגדיר את ישראל "איום מרכזי", קורא שר התיירות סטס מיסז'ניקוב לחרם נוסף על הטורקים. "ככל שלא ניסע אליהם - הם יבינו את הרמז", הוא אומר בפתח ישיבת הממשלה ומדגיש: "צריך לשמור על הכבוד הלאומי שלנו"

סערה בעקבות החלטתה של טורקיה לערוך שינוי במסמך המגדיר את מדיניות החוץ שלה, ולהגדיר את ישראל כ"איום מרכזי": שר התיירות סטס מיסז'ניקוב קורא הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לשוב ולהחרים את טורקיה, ולא לבקר במדינה. "ככל שלא ניסע אליהם - כך הם יבינו את הרמז", הכריז השר והדגיש: "יש לשמור על הכבוד הלאומי שלנו".

מיסז'ניקוב המשיך בקו התקיף והאשים את ראש הממשלה ארדואן בפגיעה במרקם היחסים בין המדינות. "צריכים להחרים את טורקיה תיירותית", הוסיף בצעד חריג.

אתמול פורסם לראשונה באתר האינטרנט של חדשות 2 על התיקון שהוכנס בימים האחרונים למסמך רשמי המגדיר את מדיניות החוץ והפנים של טורקיה בחמש השנים הקרובות, ובו ישראל מוגדרת "איום מרכזי על טורקיה". מדובר בפעם הראשונה בה עושה אנקרה שימוש במונח, מאז שנת 1949.

כלי התקשורת הטורקיים דיווחו כי המועצה לביטחון לאומי בטורקיה, בה חברים ראשי הצבא, נציגי ממשלה ובראשה עומד הנשיא עבדאללה גול, אישרה את הנוסח החדש של מה שמוגדר "החוקה הסודית", או "הספר האדום". מדובר במסמך החשוב ביותר בתחום האסטרטגי - העוסק הן בתחום מדיניות הפנים והן בתחום מדיניות החוץ.

בנוסח החדש מוגדרים מעשיה של ישראל במזרח התיכון כ"איום על טורקיה", והיא מואשמת בכך שהיא העומדת מאחורי חוסר היציבות באזור. "מעשים שישראל מבצעת עלולים להוביל מדינות אחרות באזור למרוץ חימוש", נכתב במסמך המתוקן. הסעיף עצמו הוכנס תחת הקטגוריה: "האיומים על טורקיה מבחוץ, ויחסי החוץ שלה".

אירן וסוריה דווקא מחוץ למסמך

במסמך עצמו אף הודגש כי השינוי נעשה לאו דווקא בגלל אירועי משט ה"מרמרה", כי אם בשל "המדיניות הישראלית, המערערת את הביטחון במזרח התיכון, ומעודדת מרוץ חימוש באזור". שלא במפתיע, מאותו מסמך בדיוק הוסרו שמותיהן של סוריה ואירן כמדינות המהוות איום על טורקיה.

שמה של יוון מוזכר בחלק ממנו, אך גם בולגריה, גיאורגיה וארמניה - כבר הוסרו מרשימת ה"מאיימות" על טורקיה. בעניינה של אירן, מצויין במסמך: "האזור כולו צריך להיות מפורז מנשק גרעיני", מבלי ששמה המפורש של אירן מצוין בו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק