דני איילון: "הטרור רוצה לפגוע גם ביהודים וגם במדינה מערבית"

התייחסות ישראלית ראשונה לניסיון הפיגוע, אמש בארצות הברית: סגן שר החוץ דני איילון אומר הבוקר כי מטרת הפיגוע הייתה "מטרה כפולה": גם לפגוע במטרות יהודיות - וגם לפגוע בריבונות של מדינה מערבית. "ישנה מוטיבציה גוברת של ארגוני הטרור להפריע למהלך החיים", אמר

"ישנה מוטיבציה הולכת וגוברת של ארגוני טרור בינלאומיים להפריע למהלך החיים במזרח התיכון ובמערב", כך אומר הבוקר סגן שר החוץ דני איילון, בהתייחסות ישראלית ראשונה לחשיפת שני מטעני החבלה שעשו דרכם לבתי כנסת יהודיים בשיקגו, ארצות הברית.

"מבחינת הארגונים, פגיעה במטרה יהודית היא פיגוע כפול: גם פגיעה ביהודים וגם בריבונותה של מדינה מערבית", אמר איילון במהלך אירוע שבתרבות במודיעין.

במקביל, נמשכת בארצות הברית חקירת התקרית הביטחונית החמורה. הבוקר מדווח העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" כי לא פחות מ-20 מטענים נוספים נשלחו מבירת תימן צנעא - כשמטרתם גם כן, לפגוע בבתי כנסת. בעקבות האיומים, הכוננות הביטחונית בנמלי התעופה בארצות הברית עדיין עומדת בעינה.

גורמים רשמיים בתימן הודיעו כי גם בצנעא החלו בחקירת האירוע. עם זאת, טענו מספר גורמים במדינה כי הנהלים הביטחוניים החמורים לפיהם נוהגים בנמל התעופה בבירה "מחמירים מאוד", ודחו את האפשרות כי המטענים אכן נשלחו מהמדינה.

אובמה: מודה לסעודיה על המידע המודיעיני

הלילה הודיע הנשיא ברק אובמה כי שני המטענים, שנתפסו בדובאי ובבריטניה, יועדו להתפוצץ ככל הנראה במוסדות יהודיים בשיקגו, אך עם זאת גורמי ביטחון בארצות הברית דחו את הדיווחים לפיהם המטענים יועדו להתפוצץ בבית כנסת בסמוך לביתו של אובמה.

הנשיא האמריקני הדגיש בהצהרה מיוחדת שהעניק לעיתונאים בעקבות חשיפת הפרשה, כי ארגון אל-קעידה בתימן הוא שאחראי לשליחת המטענים, והודיע כי בכוונת ארצות הברית "להרוס את השלוחה הזו של הארגון".

אותו ארגון תימני הוא שעמד מאחורי ניסיון הפיגוע שנכשל בערב חג המולד בארצות הברית, כשהמחבל הניגרי עומר פארוק אל-מוטאלב נעצר רגע לפני שפוצץ עצמו במטוס נוסעים של חברת "דלתא" מעל שמי דטרויט. אובמה שיבח גם את שיתוף הפעולה המודיעיני ע סעודיה, שסיפקה את המידע על המטענים שנשלחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק