סוריה התלוננה באו"ם: "ישראל מייבשת בכוונה את ברכת רם"

שר החוץ הסורי הגיש היום מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם ולעצרת הכללית בטענה כי ישראל מייבשת במתכוון את "ברכת רם", בריכת המים הגדולה למרגלות החרמון. "ישראל מפרה את החוק הבינלאומי, זה שטח ערבי", טוענים הסורים. משרד החוץ: לא מכירים את המכתב, רשות המים: ברכת רם מתייבשת בגלל הבצורת

"ברכת רם". למרגלות החרמון (חדשות 2)

"ברכת רם" בדרך לאו"ם? שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם העביר היום מכתב מחאה למזכ"ל האו"ם, עם עותק לעצרת הכללית של האו"ם, בטענה כי ישראל מייבשת במתכוון את מי "ברכת רם" הנמצאת למרגלות החרמון סמוך לכפר הדרוזי מסעדה. "ישראל הופכת את הבריכה לשטחים חקלאיים של מתנחלים", טוענים הסורים.

לטענת שר החוץ הסורי, המכתב הוצג בפני השלטונות הישראליים האמונים על שמירת מי הגולן. "ייבוש מי ברכת רם מהווה אסון כלכלי וסביבתי עצום עבור האזרחים הסורים בגולן, ובו בזמן מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, אמנת ז'נבה והחלטה 465 של מועצת הביטחון משנת 1980", טוענים הסורים. בהחלטה זו נקראה ישראל לשמור על משאבי הטבע שבגולן.

"אני קורא לאו"ם ולקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולמנוע מישראל להמשיך בהפרות שהיא מבצעת, לרבות הפגיעה במשאבי הטבע בשטחים הערביים הכבושים והמים של הגולן הסורי הכבוש", כתב מועלם במכתב. "אני דורש להכיר במכתב כמסמך רשמי של העצרת הכללית של האו"ם ולהעלות את הנושא לראש סדר היום של העצרת הכללית".

ישראל: לא שמענו על המכתב

עם זאת, בישראל אומרים הערב כי לא ידוע על המהלך עליו פורסם בסוכנות הידיעות הסורית. "עוד לא ראינו את המכתב ולא שמענו עליו", אמר הערב דובר משרד החוץ יגאל פלמור, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "איננו יודעים על קיומו של מהלך כזה".

ברשות המים הביעו הערב פליאה על דבר הדיווח. "מדי שנה, בשבע השנים האחרונות, מתייבשת ברכת רם בגלל שנת הבצורת", אמר אורי שור, דובר רשות המים, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "ישראל ממלאת באופן מלאכותי את הבריכה. אם לא היינו ממלאים אותה - היא ממזמן לא הייתה קיימת. השנה, בגלל מזג האוויר, היא אפילו התייבשה חודש אחד מוקדם יותר. הסורים מתלוננים עלינו - בעוד שבדמשק זורמים מים בברזים יום אחד בשבוע".

עוד נמסר מרשות המים: "אנשי המקצוע בודקים את המאגר, ואת דרישות המים באזור, על מנת ללמוד על שאירע, ולהסיק את המסקנות מכך ולטפל במאגר. בכל מקרה, עם תחילת עונת ההשקיה, לאחר החורף השנה, ישוב המאגר לתפקד כימים ימימה". 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק