הוותיקן נגד ישראל: "לסיים את הכיבוש"

בהודעת המועצה, שסיימה ועידה בת שבועיים, נכתב: "לעם הפלסטיני תהיה מולדת עצמאית וריבונית, בה יוכלו לחיות בכבוד ובביטחון, ישראל תוכל ליהנות משלום וביטחון בתוך הגבולות המוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית". הוועידה אמנם גינתה את הטרור, אך התייחסה בעיקר לסבל העם הפלסטיני

מועצת הבישופים הקתוליים של הוותיקן יצאה בקריאה לקהילה הבינלאומית ובמיוחד לאו"ם "לשים קץ לכיבוש של השטחים הפלסטיניים". בהודעת המועצה, שסיימה ועידה בת שבועיים בראשות האפיפיור בנדיקטוס ה-16, נכתב: "לעם הפלסטיני תהיה מולדת עצמאית וריבונית, בה יוכלו לחיות בכבוד ובביטחון".

"מדינת ישראל תוכל ליהנות משלום וביטחון בתוך הגבולות המוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית. עיר הקודש ירושלים תוכל לרכוש את מעמדה המתאים שמייצג את קדושתה לשלוש הדתות, יהדות, נצרות ואיסלאם", נכתב בהודעה שציינה כי הבישופים מקווים שרעיון שתי המדינות לשני העמים יהפוך למציאות ולא יישאר בגדר חלום.

הוועידה מעבירה ביקורת קשה על שימוש שעושה ישראל בתנ"ך כדי להצדיק מעשיה בשטחים, ועל השימוש במושג "העם הנבחר". "שימוש בעמדות תיאולוגיות ותנ"כיות ובדברי האל כדי להצדיק את אי-הצדק אינו מקובל", הודיעו הבישופים בדברי הסיכום.

בכדי לאזן במעט את הביקורת על ישראל הודיע הוותיקן כי הוא מכיר בסבל ובחוסר הביטחון של ישראל וגינה את הטרור. אולם לא מדובר בהודעה מאוזנת במיוחד, רובה התייחסה לסבל הפלסטינים, שלפי ההודעה "סובלים מחוסר חופש תנועה, גדר הפרדה, מחסומים צבאיים, הרס בתים והפרעה למהלך החיים".

למרות הביקורת על ישראל, הוותיקן הודיע כי הוא מכיר ב"סבל ובחוסר הביטחון של הישראלים והצורך שלהם בגבולות בטוחים" ומגנה את הטרור. עם זאת, הם התייחסו בעיקר לסבל הפלסטיני וכתבו: "הפלסטינים סובלים מתוצאות הכיבוש הישראלי - חוסר חופש תנועה, גדר הפרדה, מחסומים צבאיים, אסירים פוליטיים, הרס בתים, הפרעה למהלך החיים ואלפי פליטים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק