בית הדין הבינ"ל בהאג יחקור את ההשתלטות?

אחרי שבישראל התקבלה בספקות רבים פסיקתה של ועדת זכויות האדם של האו"ם בנושא ההשתלטות על המשט הטורקי, פנו היום פעילי ה"מרמרה" לערכאה גבוהה יותר: בית הדין הבינלאומי בהאג. הפעילים הגישו תלונה רשמית במטרה להרשיע בכירים ישראלים בפשעים נגד האנושות

פרשת המשט הטורקי לעזה מגיעה היום לבית הדין הבינלאומי בהאג: נציגים ממשפחות ההרוגים ונציגי הארגון IHH הטורקי הגישו היום תלונה על אירועי המשט ודרשו לפתוח בחקירה מקיפה בחשד לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שביצעה ישראל.

אם יקבל בית הדין את התלונה, בכירים ישראלים דוגמת ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ ליברמן, שר הביטחון ברק וגם הרמטכ"ל אשכנזי עלולים לעמוד בפני חקירה.

לאחר הגשת התלונה הרשמית, קיימו הפעילים ועורכי הדין מסיבת עיתונאים בחזית בניין בית הדין בהולנד. רמזאן אריטורק, אחד מעורכי הדין, אמר כי תלונה בת 18 עמודים הוגשה לבית הדין. "בתלונה יש הצהרות של פעילים שראו את ההתקפה הישראלית המדממת במים בינלאומיים, צילומים של המתקפה ודוח מועצת זכויות האדם באו"ם שמצא את ישראל אשמה ב-100%".

לדבריו, אנשי ה"מרמרה" רצו שישראל תיחקר באשמת עינויים, יחס בלתי אנושי והפרות של אמנת ז'נבה. עורך הדין הטורקי הוסיף כי המקרה הוא "מבחן כנות" עבור בית הדין וכי בכוונתם של פעילים נוספים ממדינות אחרות להתלונן לבית הדין הבינ"ל גם הם.

אביו של פורקאן דוגאן, אחד מהרוגי ה"מרמרה", הגיע אף הוא להאג. אחמד דוגאן אמר שהוא שם לא רק בשביל בנו, אלא בשביל "כל הפעילים". סגן נשיא ה-IHH יאבוז דדה, אמר שהוא יעשה הכול כדי לגנות את ישראל ברחבי העולם. "התקפה צמאת דם שהרגה 9 מאנשינו ופצעה יותר מ-50 פעילים, אסור שתעבור ללא עונש. אנו רוצים לראות שהצדק לא מת".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק