מהדקים יחסים: ארדואן מגיע לביקור בסוריה

ראש ממשלת טורקיה ינחת בבוקר בדמשק לביקור רשמי בן יום בדרכו לאפגניסטן. מדובר בפגישה שנייה בין נציגי המדינות בתוך שבוע, שמתהדקים דווקא על רקע המתיחות ביחסי ישראל-טורקיה. הסורים והטורקים חתמו השבוע על לא פחות מ-51 הסכמים בתחומים שונים לשיתוף פעולה בין שתי המדינות. מסוריה ימשיך ארדואן לאפגניסטן

מהדקים יחסים: ארדואן ואסד. צילום ארכיון (חדשות 2)

ציר אנקרה-דמשק מתחזק: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן יערוך מחר ביקור רשמי בן יום אחד בסוריה, במהלכו יוועד עם הנשיא בשאר אסד, כך מאשרים היום גורמים בשתי המדינות. ארדואן יעצור בדמשק בדרכו לביקור ארוך יותר בפקיסטן, שם הוא אמור לדון עם הממשל המקומי בדרכי הסיוע הטורקיות לנפגעי השיטפונות הכבדים במדינה.

התקופה האחרונה מתאפיינת בהתקרבות והתחממות ביחסים בין הסורים והטורקים, במיוחד לאור המשבר העמוק ביחסי ישראל-טורקיה. רק בשבוע שעבר התקיים כינוס בעיר לטקיה שבסוריה, בו השתתפו משלחות רמות דרג של שתי המדינות, בנוכחות בכירי הממשל הטורקי והסורי.

בכינוס, עליו דיווחנו לראשונה כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, הודיעו שתי המדינות כי הן מרחיבות את שיתוף הפעולה האסטרטגי והצבאי, בחתימה על שורה של הסכמים. בסוריה דווח כי בשנה החולפת נחתמו עם טורקיה למעלה מ-51 הסכמי שיתוף פעולה בתחומים שונים.

אסד יקבל את פניו של ארדואן

מטרת הכינוס בשבוע שעבר הייתה להכשיר את הקרקע לפגישה של מנהיגי שתי המדינות, אך גם הן לא ציפו שפגישה כזו תצא לפועל במהירות כזו. תחילה לא היה ברור אם יספיק אסד לשוב מכינוס הליגה הערבית שנערך בסירט שבלוב, אך הערב הודיעו בדמשק כי הוא יקבל מחר את פניו של ארדואן. על רקע הביקור הזה, הזירה המדינית נערכת גם לקראת ביקורו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בלבנון.

הביקור האחרון של ארדואן בסוריה היה בדצמבר בשנה שעברה, בשיאו של משבר מדיני אחר בין טורקיה לישראל, שהתקיים על רקע שיחת ההשפלה שנערכה לשגריר טורקיה בישראל. חודשיים קודם לכן חתמו שתי המדינות על הסכם שיתוף פעולה צבאי, בו התחייבו לביצוע תרגילים צבאיים משותפים. ההסכמה על שיתוף הפעולה בין השתיים הגיעה לאחר שטורקיה הודיעה כי היא מבטלת את התרגילים הצבאיים עם ישראל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק