טורקיה: בלי התנצלות – ישראל תאבד אותנו

איום חריף מאנקרה לירושלים: 5 חודשים אחרי אירועי ה"מרמרה" דורשים בטורקיה התנצלות ופיצויים, ולא – ינתקו את היחסים. "ישראל עומדת לאבד את אחת מידידותיה הקרובות באזור – אם לא תפעל בהתאם", איים הלילה שגריר טורקיה בארה"ב והדגיש: "ישראל צריכה לנקוט יוזמה ולא לראות בהתנצלות כאקט של השפלה"

טורקיה עוד מחכה להתנצלות. ארדואן (רויטרס)

קולות פסימיים מאנקרה: אחרי איומים רבים, נראה כי בטורקיה נערכים לניתוק היחסים באופן רשמי עם ישראל, אם זו לא תתנצל על אירועי משט ה"מרמרה". שגריר טורקיה בארה"ב מאיים כי אם הדבר לא יקרה, ישראל "תאבד את ידידתה".

"אם ישראל לא תכיר בכך שהיא עומדת לאבד את אחת מידידותיה הקרובות באזור ותפעל בהתאם, יהיה בלתי ניתן להחזיר את יחסינו למסלולם", אמר הלילה השגריר הטורקי נאמיק טאן במהלך כינוס שנערך בוושינגטון. "ישראל צריכה לנקוט יוזמה, ולא לראות בהתנצלות כאקט של השפלה".

"טורקיה עדיין ממתינה להתנצלות ולפיצויים", הדגיש השגריר טאן. "לראשונה בהיסטוריה הטורקית נהרגו אזרחים טורקים על ידי מדינה עצמאית בתקופת שלום", הוסיף בהתייחסו לתקרית ה"מרמרה".

טאן התייחס גם להתחממות ביחסי טורקיה-אירן, והדגיש כי למרות תמיכתה של טורקיה באירן נגד הסנקציות שהוטלו עליה, היא מתנגדת לכך שאירן תחזיק בנשק גרעיני. "הדבר יאיים בצורה רצינית על אווירת השלום, הביטחון והיציבות באזור", אמר. "הדבר יהיה בניגוד מוחלט לעמדתה של טורקיה".

טורקיה תגיע לכנס בישראל?

אתמול פורסם כי טורקיה עדיין מתלבטת האם לשלוח משלחת רשמית לכינוס ה-OECD בנושא התיירות, שצפוי להיערך בהמשך החודש בישראל, כך הודיע  שר החוץ הטורקי אחמד דאוטולו. "עדיין לא קיבלנו החלטה סופית בנושא", אמר דאוטולו. "אנחנו בוחנים את האופציות".

לפני כן דווח בכלי תקשורת טורקיים, כי טורקיה דווקא כן מתכוונת לשלוח משלחת, לכינוס שייערך בין התאריכים ה-22 ל-23 באוקטובר בירושלים. "סגן שר התרבות והתיירות ייצג את טורקיה בכינוס", דווח בכלי התקשורת. אך שר החוץ הטורקי נשמע היום אחרת במהלך מסיבת עיתונאים שכינס עם עמיתו הפולני באנקרה. "אנחנו עדיין שוקלים אם להגיע לכינוס או לא", אמר.

צניחה של 90% במספר התיירים הישראלים בטורקיה

במקביל, הודיעו ספרד ובריטניה כי אין בכוונתן להגיע לכינוס. ההערכה היא כי ההחלטה שלא ליטול בו חלק נבע מהלחץ שמפעילים הפלסטינים על מדינות אירופאיות, בשל העובדה שהכינוס צפוי להיערך בירושלים.

בחודש שעבר הודיע משרד התיירות והתרבות הטורקי כי חלה צניחה של 90% במספר התיירים הישראלים שביקרו בטורקיה בקיץ האחרון, בהשוואה לקיץ שעבר. רק 2,600 תיירים ישראלים ביקרו במהלך חודש יוני בטורקיה, זאת לעומת 27,000 ישראלים שטסו לנופש בטורקיה ביוני בשנה שעברה.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק