נתניהו שוקל את חידוש הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון

הלחץ כנראה עושה את שלו. ראש הממשלה ייכנס ככל הנראה את שרי השבעייה השבוע בכדי לקבל את ההחלטה האם להיענות לדרישת האמריקנים ולהקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון לפחות למשך חודשיים כפי שביקש אובמה. בינתיים עושה הממשל האמריקני מאמצים מיוחדים בכדי למנוע את כינוסה של הליגה הערבית בסוף השבוע

נתניהו אולי מצהיר כי הוא שולל את המשך הקפאת הבנייה, אולם גורמים המקורבים לו דווקא מעריכים כי הוא ייכנס השבוע את שריו וידון איתם באפשרות להאריך את תקופת ההקפאה, כפי שדרש ממנו נשיא ארצות הברית אובמה.

סוגיית ההקפאה תעלה לדיון ככל הנראה כבר השבוע, עוד לפני כינוסה של הליגה הערבית ביום שישי שאמורה אולי להכריע בגורל המשא ומתן. בעיתון "מעריב" פורסם כי בימים האחרונים התגברו הלחצים על ראש הממשלה מצד שרים בכירים לקיים דיון מעמיק על מצב השיחות בין ישראל לפלסטינים.

נשיא ארצות הברית הבטיח לנתניהו שורה של ערבויות ביטחוניות ופוליטיות בתמורה לחידוש ההקפאה לתקופה של חודשיים אולם ראש הממשלה סירב להצעה הזו. כעת, צפוי נתניהו לנסות בכל זאת להעביר בקרב שרי הקבינט או אפילו בממשלה החלטה לחדש את ההקפאה לפחות לחודשיים. ההערכה היא שהעבודות החדשות שהחלו לאחר תום תקופת ההקפאה יימשכו כרגיל ולא יושפעו מהמהלך המסתמן.

מאמצים אמריקנים לדחות את כינוסה של הליגה הערבית

אמש ביקר מיטשל, שליח ארצות הברית למזרח התיכון בקטר ובמצרים בכדי להביא לדחיית כינוסה של הליגה הערבית בסוף השבוע. מיטשל ינסה לשכנע את ראשי המדינות לקבל מתווה שיאפשר לנתניהו להיענות לדרישות הפלסטינים שכבר הצהירו כי המשא ומתן עם ישראל לא יימשך במקביל לבנייה ביהודה ושומרון.

בממשל האמריקני מקווים כי פגישתם של שרי החוץ שנדחתה שוב ושוב תספק לראש הממשלה הישראלי את הזמן שהוא זקוק לו כדי להוציא אל הפועל את מספר התחלות הבנייה הדרושות כדי לקדם את מתווה הפשרה.

נתניהו אמר אתמול כי "רק לפני חודש ימים נכנסו הפלסטינים לשיחות שלום ישירות ללא תנאים מוקדמים לאחר שממשלתי ביצעה שורה של מחוות כלפיהם". עוד הוסיף נתניהו כי "במשך 17 שנה קיימו הפלסטינים שיחות ישירות עם ממשלות ישראל תוך בנייה ביהודה ושומרון, כולל בשנה האחרונה לכהונת הממשלה הקודמת. אני מקווה שגם עכשיו הם לא יפנו עורף לשלום וימשיכו את השיחות", אמר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק