אסד לאחמדינג'אד: זכותך להחזיק גרעין

נשיאי סוריה ואירן סיימו את פגישתם בטהרן, במהלכה עסקו בשלל נושאים - כולל תכנית הגרעין האירנית. אסד הדגיש כי זכותה של אירן להחזיק בגרעין למטרות שלום - אחמדינג'אד השיב: הגולן צריך לשוב לסוריה. אסד תקף את השיחות הישירות ואמר כי מטרתן רק לחזק את הנשיא אובמה בתוך ארה"ב

פגישתם של נשיא סוריה בשאר אסד ועמיתו האירני מחמוד אחמדינג'אד הסתיימה בשעות הצהריים, במסגרת ביקורו הרשמי של הנשיא הסורי בטהרן. בפגישתם הדגיש אסד כי זכותה של אירן להחזיק בנשק גרעיני "למטרות שלום", בעוד שהנשיא האירני טען כי על הגולן לשוב לידי הסורים.

אסד האשים את הבית הלבן בכך שהוא מתווך בין הישראלים והפלסטינים רק כדי להרוויח הון פוליטי בתוך ארצות הברית. "מטרת השיחות היא רק לתמוך במעמדו הפוליטי של אובמה בתוך ארה"ב", אמר נשיא סוריה והוסיף כי "אין כל שינוי בתהליך השלום במזרח התיכון".

הבוקר הגיע אסד לביקור בן יום אחד באירן, כשלפמלייתו הצטרפו שורה של כלכלנים סורים ובכירים נוספים, שצפויים לחתום על מספר הסכמי שיתוף פעולה עם האירנים.

מדובר בפגישה שנייה של שני המנהיגים בתוך שבועיים, מה שמעלה הערכות במערב לפיהן ציר הרשע מנסה להדק יחסים דווקא בתקופה בה הקהילה הבינ"ל מנסה ליצור אווירה שתעודד את המשך שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, בדמשק הודיעו הלילה כי "בביקור שערך נשיא אירן בדמשק ב-18 בספטמבר, הודגש כי יש צורך לחזק את שיתןף הפעולה הכלכלי ובמיוחד האסטרטגי בין סוריה לאירן".

אחמדינג'אד ישליך אבנים?

בסוכנות הידיעות הסורית דווח כי המשלחת מדמשק צפויה לחתום על שורה של הסכמים בתחום המסחר, ההשקעות, התקשורת, התעשיה ועוד - ואף לאשרר הסכם נוסף שנחתם בשנה שעברה, במסגרתו יבוטל הצורך באשרת ויזה על מנת לעבור בין המדינות.

ביקורו של אסד היום באירן מהווה גם "ביקור הכנה" לביקורו הצפוי של אחמדינג'אד בלבנון בעוד כשבועיים. בכלי תקשורת ערביים דווח כי לבנון כולה נערכת להגעתו של הנשיא האירני ב-13 או ב-14 באוקטובר, ובמהלכו צפוי אחמדינג'אד לבקר גם במעוזי חיזבאללה בדרום המדינה. "הארגון נערך להגעתו של נשיא אירן, ופעיליו יסיירו עמו בזירות הקרב של מלחמת לבנון השנייה", דיווחו כלי תקשורת ערביים בסוף השבוע.

בשבוע שעבר אף דיווח העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", כי נשיא אירן מתכנן לעורר פרובוקציה, כשיטול חלק בטקס השלכת אבנים לעבר ישראל, ממוצבי חיזבאללה בדרום לבנון. ע"פ דיווחים אחרים, ייתכן כי אחמדינג'אד יוועד עם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה במקום מסתורו בבירות.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק