הצעה: ישראל תבחן "בנייה מרוסנת" ביהודה ושומרון כדי למנוע את קריסת השיחות הישירות

לאחר שדווח כי ראש הממשלה סירב לכל הצעות האמריקנים וממשיך לשלול את ההצעה להקפיא את הבנייה נבחנת האפשרות להגביל אותה לכדי 1,200 יחידות בשנה. גורם ישראלי מתקשה להישאר אופטימי אך מוסיף: "יש עניין אצל כל הצדדים שהשיחות לא ייכשלו". היום ייפגש נתניהו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי

אובמה ונתניהו. ניסיון אחרון למנוע את פיצוץ השיחות (חדשות 2)

לאור הלחץ הבלתי פוסק על ישראל בעניין הקפאת הבניה, ולאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו סירב על פי דיווחים שונים לכל הצעות הממשל האמריקני עד כה, החליטו בממשלה לדון בהצעת פשרה שתמנע את קריסת השיחות הישירות עם הפלסטינים. ההצעה מדברת על ריסון הבנייה ביהודה ושומרון והגבלתה לכדי 1,200 יחידות בשנה.

גורם ממשלה בכיר סיפר לעיתון "ישראל היום" כי ניסיון הפשרה שהועלה לדיון בימים האחרונים מדבר על בנייה בהיקף דומה לזה שהיה בתקופת ההקפאה. לשם ההשוואה, במהלך עשרת החודשים בהם התחייבה ישראל על הקפאת הבנייה, נבנו בשטחי יהודה ושומרון 950 יחידות דיור. אם תיפול ההצעה על אוזניים קשובות יחזור נתניהו על התחייבותו לפלסטינים לא להקים ישובים חדשים ולא להפקיע אדמות לצורכי בנייה. ראש הממשלה גם הסכים למחוות שיכללו הסרת מחסומים.

"הפלסטינים מבינים שאי אפשר לחדש את ההקפאה" סיפר גורם בכיר לעיתון והוסיף כי "הפלסטינים לא מוכנים להודות על האמת שהבנייה הייתה בלאו הכי מרוסנת ובמצב שכזה היא כלל לא מפריעה". עוד הוסיף אותו גורם שנעשים מאמצים קדחתניים מול האמריקנים כדי שהשיחות לא יגיעו למבוי סתום וייאלצו את ממשל אובמה לקבל עליהם את העמדה הפלסטינית הקובעת כי פתרון המשא ומתן בנושא הגבולות יתבסס על קווי 67'. "אני לא יותר אופטימי מאשר בימים האחרונים אך אני מקווה שהעניין המשותף של כל הצדדים ינצח ושלא נגיע למשבר", אמר הגורם הבכיר.

"נתניהו סירב לכל הצעות ארה"ב"

בלשכת ראש הממשלה מסרבים למסור פרטים על הדיונים שהתנהלו בנושא ובישראל טרם הגיבו לאיום ששיגר אמש אבו מאזן לשליח מיטשל, ולפיו בלי הקפאה בפועל גם לא יהיה משא ומתן בפועל. למרות הדברים, החלטתו הסופית של אבו מאזן בנושא תתקבל בעוד כשבוע, אחרי פגישת הליגה הערבית ביום רביעי.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והשליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל צפויים לשוב ולהיפגש היום, לאחר שפגישתם מוקדם יותר היום ברמאללה הסתיימה ללא תוצאות. בפגישתם דרשו הפלסטינים כי לא תחודש הבנייה ומיטשל הביע את מחויבת הבית הלבן להמשיך לפעול לקידום התהליך המדיני כדי להביא לשלום כולל באוזר. מיטשל הודה בתום הפגישה כי "קיימים מכשולים וקשיים העומדים בפני המשא ומתן", אך ציין כי הממשל ימשיך במאמציו להשכנת שלום.

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון תיפגש היום עם ראש הממשלה נתניהו. לצד סירובו של נתניהו נשמעים קולות דומים גם מהצד הפלסטינים, שטוענים כי חלק מההצעות האמריקניות אינן מקובלות עליהן.

 רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק