"נתניהו סירב לכל הצעות ארה"ב"

האם המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים תקוע? על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית והערבית, רה"מ נתניהו סירב עד כה לכל ההצעות מצד ארה"ב בנוגע למשא ומתן. בנוסף, פגישתם של יו"ר הרשות הפלסטינית עם השליח מיטשל הסתיימה ללא תוצאות והם צפויים לשוב ולהיפגש מחר

נמשך הלחץ על ישראל בעניין הקפאת הבניה, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לכל הצעות הממשל האמריקני עד כה, כך עולה מדיווחים שונים בתקשורת האמריקנית והערבית.

בלשכת ראש הממשלה מסרבים למסור פרטים על הדיונים שהתנהלו בנושא ובישראל טרם הגיבו לאיום ששיגר אמש אבו מאזן לשליח מיטשל, ולפיו בלי הקפאה בפועל גם לא יהיה משא ומתן בפועל. למרות הדברים, החלטתו הסופית של אבו מאזן בנושא תתקבל בעוד כשבוע, אחרי פגישת הליגה הערבית ביום רביעי.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והשליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל צפויים לשוב ולהיפגש מחר, לאחר שפגישתם מוקדם יותר היום ברמאללה הסתיימה ללא תוצאות. בפגישתם דרשו הפלסטינים כי לא תחודש הבנייה ומיטשל הביע את מחויבת הבית הלבן להמשיך לפעול לקידום התהליך המדיני כדי להביא לשלום כולל באוזר. מיטשל הודה בתום הפגישה כי "קיימים מכשולים וקשיים העומדים בפני המשא ומתן", אך ציין כי הממשל ימשיך במאמציו להשכנת שלום.

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון תיפגש מחר עם ראש הממשלה נתניהו. חצד סירובו של נתניהו נשמעים קולות דומים גם מהצד הפלסטינים, שטוענים כי חלק מההצעות האמריקניות אינן מקובלות עליהן.

מכתב אובמה: המקל והגזר להקפאה

חוסר ההתקדמות במשא ומתן קורה למרות מאמצים עילאיים מצד נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שעל פי הדיווחים מוכן ללכת רחוק כדי להבטיח את המשך ההקפאה. העיתון "מעריב" פירסם אתמול שאובמה העביר לראש הממשלה נתניהו מכתב ובו התחייבויות יוצאות דופן של ארצות הברית. הצד השני של המטבע הוא פעולות כואבות של הממשל האמריקני, שכוללות בין השאר הכרה בגבולות 67'.

בתמורה להארכה חד פעמית של ההקפאה ב-60 ימים, התחייב אובמה לספק לישראל סדרה של אמצעי לחימה מתקדמים, בהם היא חושקת בהם מזה זמן רב. בנוסף התחייב הנשיא האמריקני לסכל כל יוזמה ערבית להעלות את סוגיית המדינה הפלסטינית במועצת הבטחון של האו"ם. אובמה אף כתב שנושא ההתנחלויות לא יוכל לעלות שוב בערוץ נפרד, אלא רק במסגרת פתרון הקבע.

שר הביטחון אהוד ברק וראש צוות המשא ומתן עו"ד יצחק מולכו שהו השבוע בוושינגטון ועמלו על פרטי המכתב. הדברים כוללים גם מספר התבטאויות מרחיקות לכת בנוגע לביטחונה של ישראל. כל ההתחייבויות מותנות בהסכמה להמשך ההקפאה ב-60 ימים נוספים, דרישה שנתניהו ממשיך לסרב לה.

המקל: הכרה אמריקנית בגבולות 67'

אובמה דואג להציב גם את ה"מקל" לצד הפיתויים במכתב. במידה וישראל תסרב להארכת ההקפאה, ארצות הברית תהייה מוכנה לעשות מחווה יוצאת דופן עבור אבו מאזן. היא תכיר באופן פומבי בגבולות 67' כבסיס לכל משא ומתן בין ישראל לפלסטינים. מדובר בדירשה מוקדמת של אבו מאזן לפתיחת המשא ומתן שנתניהו דחה על הסף ותכאב מאוד לישראל.

הסירוב להצעה האמריקנית אולי קשה, אך נתניהו ממשיך להסביר לאמריקנים כי הוא לא יכול "לשבור את מילתו" לציבור הישראלי. בשלב זה נראה כי היחסים בין המנהיגים נמצאים על סף פיצוץ "ארצות הברית הלכה רחוק, וביקשה בסך הכל הארכה של 60 ימים", הסביר גורם המקורב למשאו מתן. "נתניהו מעמיד את האילוצים הפנמיים שלו לפני השלום", הוא הוסיף.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק