הבנייה בהתנחלויות תחודש הבוקר

המאמצים להגיע לנוסחת גישור ממשיכים, אך רה"מ בנימין נתניהו סירב עד כה לדרישת הפלסטינים והאמריקנים להאריך את תוקף ההקפאה. יו"ר הרשות אבו מאזן אמר עם הגיעו לפריז כי "לישראל יש בחירה אחת – או התנחלויות או שלום". הבוקר צפויים המתנחלים לחדש את הבנייה בשטחים

הלילה בחצות פג תוקף הצו המורה על הקפאת הבניה בשטחים. בשעות האחרונות נמשכים המגעים בין וושינגטון לירושלים ובין הנציגים השוהים בניו יורק, אך עד כה סירב רה"מ לדרישת הפלסטינים והאמריקנים להאריך את תוקף ההקפאה. עם זאת קורא נתניהו למתנחלים לנהוג באחריות ולשמור על פרופיל נמוך.

למרות ההתנגדות הנחרצת של הפלסטינים להמשך ההקפאה, לפחות בשבוע הקרוב אין הם מתכוונים להכריז על פיצוץ השיחות, בתקווה שבזמן הזה יימצא פתרון למשבר. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהגיע אמש לפריז, אמר כי "לישראל יש בחירה אחת - או התנחלויות או שלום. אם ישראל תבחר בשלום נמשיך בשיחות ואם היא לא תבחר בשלום, זה יהיה בזבוז זמן והחמצה של הזדמנות".

הבוקר צפויים המתנחלים לחדש את הבנייה, בין היתר, בשבי שומרון, שערי תקווה, אורנית, יקיר, רבבה, קדומים, כרמי צור וקריית ארבע. כמו כן, מחר מתוכננת הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בבית חגי.

עודד רביב, ראש מועצה מקומית אפרת שוחח עם חדשות הבוקר. "אני מקווה שנתחיל לראות בקרוב את העבודה מתחילה להתבצע כאן", אמר רביב. "מציאות ההקפאה יצרה בעיות שלא היו קיימות בעבר - יש מצב של מוצר פגום, הבנקים מפחדים להיכנס לעסקאות והיזם צריך להתגבר על מכשולים נוספים".

רה"מ: "אני מכבד את התחייבויותיי"

מלשכת ראש הממשלה נמסר הלילה כי במהלך היום ובימים האחרונים, קיים נתניהו קשר הדוק עם מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון ובכירים נוספים בממשל האמריקני. כמו כן שוחח עם נשיא מצרים מובראק ועם מלך ירדן עבדאללה, ו"עדכן אותם במאמצים להבטיח את המשך קיום השיחות והצלחתן".

עוד נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו הבהיר בשיחותיו שישראל מוכנה להמשיך במגעים רצופים בימים הקרובים, על מנת למצוא דרך להמשך שיחות השלום בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית".

נתניהו עצמו הוסיף כי, "אני מקווה שהנשיא עבאס יישאר בשיחות וימשיך עמי בדרך לשלום, שהתחלנו בה לפני שלושה שבועות, לאחר שרבים בעולם נוכחו לדעת שכוונותיי להשיג שלום רציניות וכנות ושאני מכבד את התחייבויותיי. בתקופת כהונת ממשלתי, ישראל הלכה כברת דרך משמעותית לסייע לפלסטינים בהקלות שקידמו את איכות ואורח חייהם, הן ביהודה ושומרון והן ברצועת עזה".

"אני אומר לנשיא עבאס: למען עתידם של שני עמינו - הבה נתמקד במה שחשוב באמת. נמשיך בשיחות מואצות, כנות ורציפות כדי להביא הסכם מסגרת היסטורי של שלום תוך שנה", אמר נתניהו.

הפלסטינים מצידם, מאיימים כי לא יהיו שיחות אם לא תהיה הקפאה, אך לפחות בשבוע הקרוב אין הם מתכוונים להכריז על פיצוץ השיחות, בתקווה שבזמן הזה יימצא פתרון למשבר, כפי שדווח הערב במהדורה המרכזית.

 רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק