הנשיא פרס: לכולנו יש מקום במזרח התיכון

בזמן שנשיא המדינה שמעון פרס דיבר על שלום והזמין את סוריה לשולחן המו"מ, עזבו נציגי אירן ולבנון את ועידת האו"ם. "יש מקום לכולם במזרח התיכון", הדגיש פרס. צפו בנאום המלא

נשיא המדינה שמעון פרס נאם הערב בוועידה הבינלאומית באו"ם תחת הכותרת "מלחמה בעוני וצמצום פערים בין מדינות בעולם". את נאומו של נשיא המדינה ושל שאר המנהיגים אנו מעבירים בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

"אי אפשר להילחם במדע", הכריז פרס והדגיש: "המילניום חייב להציל את העולם מבורות ומעוני. לספק תשובות חדשות".

הנשיא הוסיף כי ישראל הותקפה לא פעם מאז הוקמה ומעולם לא ויתרה על התקווה. "פיתחנו את המדע כפיצוי", הסביר פרס. עוד הדגיש המנהיג כי ישראל תומכת בשלום והזכיר פעם נוספת את המגעים הישירים מול הפלסטינים. "אין אלטרנטיבה לשלום", קבע פרס ואמר כי ישראל מוכנה לקיים דיונים גם עם סוריה כבר עכשיו.

כמו כן התייחס הנשיא לדבריו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד וציין כי לישראל, בניגוד לדברי המנהיג האירני, יש מקום במזרח התיכון. "כולם יצירי האל", הסביר. "לא צריך להרוג ולפחד. יש מקום לידידות במזרח התיכון".

הפגישה עם גול בוטלה: "בעיות בלו"ז"

בוועידה עצמה צפויים המנהיגים להעלות פתרונות להקטנת העוני, צמצום פערים בחינוך והקטנת אחוזי תמותה בקרב ילדים במדינות עולם שלישי. הבנק העולמי מעריך שצמצום העוני בעולם בכמחצית עד לסוף שנת 2015 הוא בר השגה.

מוקדם יותר דווח כי הפגישה בין נשיא המדינה לעמיתו הטורקי עבדאללה גול, שתוכננה להיערך בשולי הוועידה, בוטלה לאחר שגול טען כי הסיבה לכך היא "לוח זמנים צפוף". עם זאת, מאוחר יותר נטען כי גול דווקא כן מצא זמן להיוועד עם נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד. בכמה כלי תקשורת דווח כי הסיבה האמיתית לביטול הפגישה הייתה העובדה שהנשיא פרס סירב להתנצל בפני עמיתו הטורקי על אירועי המשט.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק