דיווח: נתניהו העביר לאסד מפות של נסיגה ישראלית מהגולן

השליח האמריקני לאזור ג'ורג' מיטשל יציג במהלך פגישתו עם נשיא סוריה מפות של אזורים בצפון מהם מוכנה ישראל לסגת במסגרת הסכם - כך מדווח בלבנון. "התנאי לחידוש המו"מ - ניתוק יחסי סוריה-אירן, חמאס וחיזבאללה", דווח

השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל יציג בפני נשיא סוריה בשאר אסד מפות שקיבל מראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר בהן מופיעים שטחים מהם מוכנה ישראל לסגת במסגרת הסכם שלום עם סוריה - כך מדווחים הבוקר כלי תקשורת בלבנון.

על פי הדיווח, המפורסם על רקע יציאתו של השליח מיטשל לדמשק ופגישתו עם הנשיא הסורי, את המפות הציג כבר נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה במהלך פגישתם לפני כשלושה חודשים, וכן בפניו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי.

"נתניהו מתנה את חידוש שיחות השלום בכך שאסד יאמץ טיוטת הסכם דומה לזו שחתם עליה נשיא מצרים אנואר סאדאת", דווח בלבנון. "ראש ממשלת ישראל דורש גם את התחייבותו של של אסד לנתק את יחסיו עם אירן ולהפסיק את יחסיו עם חיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האיסלאמי וארגוני טרור נוספים הפועלים על אדמת סוריה".

"הנסיגה תתבצע בשני שלבים"

גורמים המצוטטים בדיווחים בלבנון טענו כי המפות שיציג מיטשל בפני אסד "מעידות על נכונותה של ישראל לסגת לאזור שיאפשר לה עדיין להשיב את השליטה הצבאית - ובמהירות על הגולן, אם יופרו תנאי ההסכם".

עוד עולה מהדיווח כי על בסיס המפות, ישראל תיסוג לאזור המרוחק שני קילומטרים וחצי מנהר הירדן. "זה יקנה לישראל שני יתרונות אסטרטגיים", צוטטו גורמים ישראליים בדיווחים בלבנון. "הראשון - אפשרות לשוב ולהשתלט על נהר הירדן והגולן, והשני - אפשרות לזהות ביתר קלות פעילות או פריסה של כוחות סוריים סמוך לגבול". עוד דווח כי ישראל מסכימה לבצע את הנסיגה מהגולן בשני שלבים, בהפרשים של מספר שנים זו מזו.

השבוע דיווח העיתון הכוויתי "אל-ג'רידה" כי ראש הממשלה נתניהו העביר בימים האחרונים מסר לנשיא אסד, לפיו ניתן להגיע ל"הסכם מסגרת" בתוך שנה אחת. על פי הדיווח, מפי "גורמים מדיניים יודעי דבר", מציע נתניהו להשיב את הגולן בתהליך הדרגתי שיימשך בין עשר ל-15 שנים. "מדובר במתווה הדומה למתווה השיחות המתנהל בימים אלה בין ישראל לפלסטינים", אמרו המקורות לעיתון. "בחודשים הקרובים נהיה עדים להתפתחויות חשובות בנושא". 

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק