אבו מאזן נועד עם נתניהו בי-ם: "עבר זמן רב"

יו"ר הרשות הפלסטינית הגיע למעונו של ראש הממשלה בבירה, וכתב בספר המבקרים: "חזרתי לבית זה אחרי תקופה ארוכה של היעדרות כדי להמשיך במו"מ". פרס לקלינטון: "הנחישות שלך תקרב את השלום במזה"ת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל מנסים להתקדם בשיחות הישירות, בפגישה שמתקיימת הערב במעון ראש הממשלה.

נתניהו קיבל את פניו של אבו מאזו בכניסה למעונו בירושלים. אבו מאזן אף חתם בספר האורחים וכתב: "היום חזרתי לבית זה אחרי תקופה ארוכה של היעדרות, על מנת להמשיך בשיחות ובמשא ומתן, ומתוך תקווה להגיע לשלום נצחי בכל האזור ובמיוחד לשלום בין העם הישראלי לעם הפלסטיני".

מוקדם יותר: פרס וקלינטון נפגשו

פרס פתח את הודעתו בברכות לגברת קלינטון וציין את היכרותם רבת השנים. "הנחישות שלך תקרב את השלום במזרח התיכון. ברוח הזו אנו מקבלים אותך כאן", אמר הנשיא. "השיחות ידעו עליות ומורדות אך לא נחזור על מה שקרה בעבר. צריך לזכור שהקונפליקט בין הישראלים לפלסטינים אינו חמור כמו ההשפעה של אירן על הסכסוך".  

"אירן עוסקת בפעילות טרוריסטית ומכשירה מחבלים שמגיעים לכאן", ציין פרס. "פעילותם מסכנת את העולם כולו, ולמרות זאת ישנה התקדמות בשיחות בין ישראל והפלסטינים. אנשים נוטים לזלזל בכך, אבל הגענו למצב שבו מתקיימות שיחות ישירות וזה הישג".

הנשיא הדגיש שמדובר בתהליך מורכב שייקח זמן והדגיש כי למרות שהסכסוך לא ייפתר ביום אחד, אין אפשרות אחרת טובה יותר. "אנחנו חייבים לנהוג ברצינות כיוון שהסכנות אינן פשוטות", אמר פרס והוסיף "אמנם אי אפשר לפתור את הסכסוך רק במילים יפות, אבל רצון טוב יקדם את השיחות ואת רוח השלום".

"קל יותר לבקר החלטות חשובות מלקבל אותן"  

מזכירת המדינה הודתה לנשיא על הדברים וחיזקה את דבריו בנוגע לחשיבות התהליך ולמחויבות של האמריקנים אליו. "אני שמחה לחזור לעיר הקדושה הזו במהלך תקופת החגים וזוהי זכות גדולה עבורי", אמרה קלינטון, שביקרה בפעם הקודמת בירושלים כאשת נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון.

"ההיסטוריה הארוכה של המאבקים בין הישראלים והפלסטינים עדיין מעיבה על הכל, אבל אני רואה בנחישות של הצדדים סיכוי טוב להגיע לשלום. השאיפות של העמים כאן אינן בלתי אפשריות וחייבים לנצל את ההזדמנות הזו למרות האתגרים", ציינה קלינטון. "התסכול הרב מהסכסוך המתמשך הכניע רבים, אבל גם שמעון פרס - שחי לאורך הסכסוך - עדיין לא איבד תקווה, וחשוב להבין שזה מצב זמני שלא יכול להימשך לעד". 

"הרבה יותר קל לבקר החלטות חשובות מאשר לקבל אותן", אמרה קלינטון בנוגע לספקות הרבים שהתעוררו לקראת המשך השיחות הישירות. "שמעתי את המנהיגים מדברים ודנים בנושאים שאפשר לדבר עליהם רק בארבע עיניים, ואני מאמינה שניתן להגיע להסדר שיהיה מקובל וטוב לשני הצדדים בתמיכת ארצות הברית".  

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק