קלינטון בי-ם: "קל יותר לבקר החלטות חשובות מלקבל אותן"

משארם א-שייח' לירושלים: מזכירת המדינה של ארצות הברית הילרי קלינטון נפגשת בשעה זו עם נשיא המדינה במעונו בירושלים. בהמשך תשמש מתווכת בשיחות בין רה"מ נתניהו לאבו מאזן. הצטרפו לשידור החי ממעון הנשיא פרס בירושלים

השיחות שהחלו השבוע בפסגת שארם א-שייח' עוברות להתקיים היום בירושלים, שם נפגשת מזכירת המדינה של ארצות הברית הילרי קלינטון עם נשיא המדינה שמעון פרס. כאן בחדשות 2 העברנו בשידור חי את מסיבת העיתונאים שקדמה למפגש בין השניים.

פרס פתח את הודעתו בברכות לגברת קלינטון וציין את היכרותם רבת השנים. "הנחישות שלך תקרב את השלום במזרח התיכון. ברוח הזו אנו מקבלים אותך כאן", אמר הנשיא. "השיחות ידעו עליות ומורדות אך לא נחזור על מה שקרה בעבר. צריך לזכור שהקונפליקט בין הישראלים לפלסטינים אינו חמור כמו ההשפעה של אירן על הסכסוך".  

"אירן עוסקת בפעילות טרוריסטית ומכשירה מחבלים שמגיעים לכאן", ציין פרס. "פעילותם מסכנת את העולם כולו, ולמרות זאת ישנה התקדמות בשיחות בין ישראל והפלסטינים. אנשים נוטים לזלזל בכך, אבל הגענו למצב שבו מתקיימות שיחות ישירות וזה הישג".

הנשיא הדגיש שמדובר בתהליך מורכב שייקח זמן והדגיש כי למרות שהסכסוך לא ייפתר ביום אחד, אין אפשרות אחרת טובה יותר. "אנחנו חייבים לנהוג ברצינות כיוון שהסכנות אינן פשוטות", אמר פרס והוסיף "אמנם אי אפשר לפתור את הסכסוך רק במילים יפות, אבל רצון טוב יקדם את השיחות ואת רוח השלום".

"קל יותר לבקר החלטות חשובות מלקבל אותן"  

מזכירת המדינה הודתה לנשיא על הדברים וחיזקה את דבריו בנוגע לחשיבות התהליך ולמחויבות של האמריקנים אליו. "אני שמחה לחזור לעיר הקדושה הזו במהלך תקופת החגים וזוהי זכות גדולה עבורי", אמרה קלינטון, שביקרה בפעם הקודמת בירושלים כאשת נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון.

"ההיסטוריה הארוכה של המאבקים בין הישראלים והפלסטינים עדיין מעיבה על הכל, אבל אני רואה בנחישות של הצדדים סיכוי טוב להגיע לשלום. השאיפות של העמים כאן אינן בלתי אפשריות וחייבים לנצל את ההזדמנות הזו למרות האתגרים", ציינה קלינטון. "התסכול הרב מהסכסוך המתמשך הכניע רבים, אבל גם שמעון פרס - שחי לאורך הסכסוך - עדיין לא איבד תקווה, וחשוב להבין שזה מצב זמני שלא יכול להימשך לעד". 

"הרבה יותר קל לבקר החלטות חשובות מאשר לקבל אותן", אמרה קלינטון בנוגע לספקות הרבים שהתעוררו לקראת המשך השיחות הישירות. "שמעתי את המנהיגים מדברים ודנים בנושאים שאפשר לדבר עליהם רק בארבע עיניים, ואני מאמינה שניתן להגיע להסדר שיהיה מקובל וטוב לשני הצדדים בתמיכת ארצות הברית".  

נתניהו ואבו מאזן ייפגשו בירושלים בתיווך קלינטון

בהמשך תיפגש קלינטון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשו הפלסטינית אבו מאזן במעונו של נתניהו בבירה. משכירת המדינה של ארצות הברית צפויה לשמש מתווכת בהמשך המשא ומתן שהחל בפסגת וושינגטון.

אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בשארם א-שייח' ודן עמם בהתקדמות המשא ומתן בין הצדדים. הפגישות לא הסתיימו בהתקדמות מסוימת, אך גם ללא פיצוץ. "המנהיגים סבורים שניתן יהיה להשלים את השיחות ולגבש הסכם בתוך שנה", ציין השליח האמריקני המיוחד למזה"ת ג'ורג' מיטשל במסיבת עיתונאים.

מיטשל הדגיש כי הממשל האמריקני מצפה מהישראלים ומהפלסטינים לנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להשיג התקדמות. לדבריו, על מנת להגיע להבנות בין הצדדים, על ישראל להמשיך את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ועל הפלסטינים לשמור על הסדר בשטחי הרשות. השליח המיוחד סירב לספק יותר מדי פרטים לגבי הפגישה בין המנהיגים והסביר כי "חשוב לשמור על חשאיות".

קלינטון: ההקפאה חייבת להימשך

שלשום, רגע לפני שהמריאה למצרים הצהירה קלינטון שההקפאה חייבת להימשך. "ארצות הברית מעוניינת שישראל תמשיך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות שצפויה להסתיים בעוד כשבועיים", אמרה קלינטון. "שני הצדדים מחויבים להמשך המשא ומתן ואנחנו נדון בכל הפרטים בימים הקרובים", הסבירה מזכירת המדינה.

"יש דרך ארוכה עד שנגיע למטרה", אמרה קלינטון כשנשאלה על סוגיות סידורי הביטחון וגבולות המדינה הפלסטינית שעומדות בלב השיחות. "חשוב להבין שהסדרת הגבולות תאפשר לזרז את סיום ההקפאה ומציאת פיתרון כולל לשני העמים", הסבירה מזכירת המדינה. 

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק