קלינטון לוחצת: המשיכו את ההקפאה

האם מזכירת המדינה האמריקנית תצליח לשכנע את נתניהו להמשיך בהקפאה? כך לפחות היא מקווה. בהצהרה שהיא מפרסמת רגע לפני המראתה לשיחות השלום בשארם, היא מסבירה כי חשוב לפתור את סוגית הגבולות כדי שיהיה ניתן להוריד את סוגית ההקפאה מהפרק ולהמשיך לבנות ביהודה ושומרון. הצדדים יתכנסו הבוקר לפסגה באווירה עכורה

רגע לפני שהיא ממריאה למצרים כדי לפקח מקרוב על פסגת שארם, מצהירה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון - ההקפאה חייבת להימשך. באותה נשימה היא מסבריה כי פתרון סוגית הגבולות תאפשר את חידו הבנייה בהתנחלויות.

"ארצות הברית מעוניינת שישראל תמשיך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות שצפויה להסתיים בעוד כשבועיים", אמרה קלינטון. "שני הצדדים מחויבים להמשך המשא ומתן ואנחנו נדון בכל הפרטים בימים הקרובים", הסבירה מזכירת המדינה.

מזכירת המדינה הסבירה כי היא דוחקת בצדדים להביט מעבר למחלוקות הנקודתיות המעיבות על שיחות השלום בטווח הקצר, כדי שיוכלו להתמקד בהשלמת השיחות ובקיום מודל "שתי מדינות לשני עמים".

"הסדרת הגבולות תזרז את סיום ההקפאה"

"יש דרך ארוכה עד שנגיע למטרה", אמרה קלינטון כשנשאלה על סוגיות סידורי הביטחון וגבולות המדינה הפלסטינית שעומדות בלב השיחות. "חשוב להבין שהסדרת הגבולות תאפשר לזרז את סיום ההקפאה ומציאת פיתרון כולל לשני העמים", הסבירה מזכירת המדינה.

בינתיים מסרבים הפלסטינים לרדת מהעץ. ראש הממשלה הפלסטיני, מחמוד עאבס, אמר במספר הזדמנויות בימים האחרונים כי הם לא יהיו מוכנים להמשיך במשא ומתן אם תחודש בניית יחידות הדיור בהתנחלויות.

ומה בצד הישראלי? ראש הממשלה הבהיר השבוע בפגישתו עם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר כי ההקפאה לא תימשך, וכי הנוסחה מבחינתו היא "בנייה מרוסנת". הוא הסביר כי ממשלתו תחזור לבנות כפי שבנו הממשלות הקודמות לה, בראשותם של אהוד אולמרט ואריאל שרון.

המתנחלים מתכננים כעת קמפיין אגרסיבי ואישי נגד נתניהו והליכוד, שיצא לפועל במידה ויוחלט בממשלה להנהיג הקפאה נוספת, או אפילו חלקית. מצידם של האמריקנים והפלסטינים טרם ברור מה יהיו התגובות לנוסחת הפשרה.