דיווח: נתניהו הבטיח לאובמה עוד 8 חודשי הקפאה

גורמים דיפלומטיים מצוטטים בכלי תקשורת בלבנון, באומרם כי רה"מ נתן את מילתו לנשיא אובמה והבטיח שבתום מועד ההקפאה, לא תחודש הבנייה בהתנחלויות ל-8 חודשים נוספים. התנאי: נתניהו לא יודיע על המשך ההקפאה בפומבי. בישיבת הממשלה הדגיש נתניהו את חשיבות ההכרה של הפלסטינים בשני עמים

ממשיכים בהקפאה? בלבנון מדווחים הבוקר כי הממשל האמריקני קיבל הבטחה מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, לפיה לא תחודש הבנייה בהתנחלויות ב-26 בספטמבר, וכי הקפאת הבנייה תימשך שמונה חודשים נוספים. "עם זאת, נתניהו לא יכריז על כך בפומבי", צוטטו מקורות דיפלומטיים בכלי תקשורת לבנוניים.

"נשיא ארצות הברית ברק אובמה רוצה להגיע לדיוני הוועידה הכללית של האו"ם עם תוצאות כלשהן במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים", אמרו הגורמים הדיפלומטיים.

בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר לקראת סבב השיחות השני שעתיד להיערך ביום שלישי בשארם א-שייח, בחר נתניהו שלא להתייחס לסוגיית ההקפאה, אך מתח ביקורת על ההתבטאויות האחרונות של בכירי הרשות הפלסטינית בדבר התנגדותם להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

"אנו חיים על אותה פיסת ארץ" אמר נתניהו. "בזמן שאנחנו אומרים שיש להגיע לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים - ליהודים ולפלסטינים, לצערי אני שומע אמנם שהם גם רואים פיתרון של שתי מדינות, אבל לא לשני עמים".

"מקווה שנוכל לאחל בשנה הבאה ברכות על שלום שהושג"

לגבי התהליך המדיני אמר ראש הממשלה: "ביום שלישי אצא לשארם לפגישה עם אבו מאזן. אני מאמין שאם ההנהגה הפלסטינית תתמיד במשא ומתן רציף, חרף מכשולים בכל צד, ואם תהיה נחושה כמונו להתקדם, ניתן יהיה להגיע בתוך שנה להסכם מסגרת שיהיה בסיס להסכם שלום".

"הסכם שלום מושתת קודם כל על הכרה בישראל כמדינת העם היהודי", הדגיש נתניהו. "ברור שבמדינת הלאום יש שוויון זכויות מלא ללא יהודים אך היסוד הוא מדינת הלאום של העם היהודי, וזה הבסיס האמיתי לקץ התביעות ולקץ הסכסוך. בדיוק כפי שאנו נדרשים להכיר במדינה פלסטינית, כך אנו דורשים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. זה הבסיס האמיתי לשלום".

"התקשר אלי אבו מאזן בערב החג ואיחל לי שנה טובה. ואיחלתי לו חג שמח לעיד אל פיטר. אני מקווה שנוכל לאחל אחד לשני בשנה הבאה ברכות של שלום שהושג", הוסיף נתניהו.

לגבי האלוף ישראל טל אמר ראש הממשלה: "אנו מלווים את ישראל טל שהיה מעמודי התווך של צה"ל וביטחון ישראל. זכורות לי שיחות איתו במרוצת השנים, בהן היה מדבר על מה צריך לעשות למען ביטחון ישראל. בשנים האחרונות הוא לא היה בריא אך התקשר אלי כמה פעמים ואמר שהוא רוצה לבטא את הדאגה מהאיומים המשתנים וגם את הצעותיו. הוא היה מפקד ולוחם ועשה זאת בנחישות, אחריות ומחויבות ציונית, יהודית ולאומית. אני מצדיע לו ביחד עם כל עם ישראל".

בפתח ישיבת הממשלה התייחס גם שר הפנים אלי ישי לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים. "הפלסטינים לא מעוניינים בשלום ולכן איני רואה סיכוי לשיחות", אמר השר ישי. "הם כל הזמן מוצאים סיבה לפוצץ את המו"מ. הם רוצים בהשמדת מדינת ישראל והם לא מסוגלים להכיר במדינה יהודית".

גם שר האוצר יובל שטייניץ נשמע פסימי באשר להשקת השיחות. "יש סרבנות פלסטינית להכיר בישראל כמדינה יהודית, כפי שהוכרה על ידי האו"ם ב-1947", אמר. "הסרבנות להכיר בזכויות של ישראל כמדינת הלאום היהודי מסכנת את חידושו והתנעתו של תהליך השלום".

"יש היגיון בהארכת ההקפאה"

בסוף השבוע שעבר קרא אובמה באופן פומבי לראש הממשלה נתניהו להמשיך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן אמר הנשיא האמריקני: "אמרתי לראש הממשלה כי בהתחשב בעובדה שעד כה השיחות מתקדמות באופן בונה, יש היגיון בהארכת ההקפאה".

במקביל, ממשיך אובמה ללחוץ גם על הצד הפלסטיני ודורש ממנו שלא להתבטא בכל הקשור לסירובו להכיר בישראל כמדינת העם היהודי. במסיבת העיתונאים קרא אובמה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן "להוכיח לציבור בישראל כי הוא רציני בכוונותיו".