הסכם ראשוני בין ישראל לפלסטינים?

בתום יום הדיונים הראשון במסגרת השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, מדווחים נציגיו של אבו-מאזן על שביעות רצון. "האווירה השוררת במשלחת הפלסטינית, במיוחד בקרבתו של היו"ר אבו מאזן השתנתה ב-180 מעלות", מספרים גורמים פלסטינים ומוסיפים: "הושג הסכם ראשוני על המסגרת הכללית לפיה יש לעבוד"

מתחילים ברגל ימין? במשלחת הפלסטינית שוררת שביעות רצון רבה מהתנהלות השיחות בוושינגטון, בתום היום הראשון של הדיונים עם המשלחת הישראלית - כך מדווח הלילה העיתון הלונדוני "אל-חייאת".

על פי הדיווח, שביעות הרצון הפלסטינית נובעת מערבות שהעניקו האמריקנים למשלחת, לפיה יושג הסכם מסגרת עד סוף שנת 2011, שעל פי ההבטחה "ישים סוף לכל סוגיות הסדר הקבע". גורמים המקורבים לשיחות אמרו לעיתון כי ארצות הברית פועלת כעת גם למצוא פתרון לסוגיית המשך הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

"האווירה השוררת במשלחת הפלסטינית, במיוחד בקרבתו של היו"ר אבו מאזן השתנתה ב-180 מעלות", אמרו גורמים המעורים במו"מ לעיתון הלונדוני. "זאת, לאחר האווירה המתוחה ששררה במשלחת בתחילת הביקור בוושינגטון".

"הושג הסכם ראשוני"

המקורות הוסיפו כי המאמצים והמחוייבות האמריקנית, אותם הגדירו כ"רציניים עד מאוד" לשאוף להגיע לפיתרון ולהביא להצלחת הפגישה בין אבו מאזן וראש הממשלה נתניהו - הם שהרגיעו את המשלחת הפלסטינית ושינו בה את האווירה.

"הפגישה בין נתניהו לאבו מאזן נמשכה שעה וחצי, ובמהלכה דנו בין השאר בנקודה בה הופסקו השיחות בין יו"ר הרשות הפלסטינית לראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט", אמרו הגורמים לעיתון. "הושג הסכם ראשוני על המסגרת הכללית לפיה יש לעבוד בסוגיות הביטחון והגבולות". אלו הוסיפו עוד שנושא ההתנחלויות עלה כבר בפגישה הראשונה בין השניים, אולם "לא התעמקו בו לפרטים".

רק אתמול, יממה בלבד לאחר ההצהרות ההדדיות והאופטימיות של שני המנהיגים, הבהירו גורמים במשלחת הפלסטינית כי השיחות תיכשלנה באם לא יושג הסכם בנושא ההתנחלויות. חבר המשלחת נביל שעת' אמר לעיתונאים כי הפלסטינים מעוניינים לדון בנושא לעומק, וכי הוא מהווה נקודת מפתח להצלחת השיחות.

אודי סגל בטור מיוחד לרגל פתיחת שיחות השלום

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק