נתניהו: "מוכן לעשות פשרה הסטורית"

הערב, שעון ישראל תיערך ההשקה הרשמית של שיחות השלום בוושינגטון. נתניהו: "לא באתי לכאן כדי להתנצח, באנו להתוות הסכם שלום". אבו-מאזן: "אם תימשך הבנייה, נפוצץ את השיחות". הצעה שעלתה בפגישה בין הנשיא לנתניהו: המתנחלים לא יפונו ויוכלו להישאר תחת ריבונות פלסטינית בעתיד

בצל אירועי הטרור האחרונים, נפגש הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בארוחה חגיגית בפסגה רבת המשתתפים בוושינגטון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ומנהיגי האזור, והכריז כי הוא מוכן לעשות "פשרה היסטורית שתאפשר לשני העמים לחיות בשלום, בכבוד, ובביטחון". עוד הוסיף נתניהו, כי הוא רואה באבו-מאזן "שותף לשלום".

אמש התקיימו בבית הלבן דיונים קדחתניים במטרה למנוע את קריסת השיחות עוד לפני שהחלו. מיד בתום פגישתו של נתניהו עם הנשיא האמריקני, שנמשכה קרוב לשעה וחצי, יצאה תגובה חריפה של אובמה שגינה את פיגועי הירי, והבטיח לעשות הכל על מנת להבטיח את בטחונה של ישראל.

אבו-מאזן מצידו, המשיך באיומיו לפוצץ את השיחות אם תימשך הבנייה הישראלית בשטחים והודיע לשרת החוץ הילארי קלינטון על כך בפגישתם. קלינטון אמרה בתגובה לדבריו, כי היא מצפה מהמנהיג הפלסטיני להפסיק לאיים ולהתחיל לשתף פעולה עם המאמץ האמריקני לקדם את השיחות על הסכם הקבע.

נתניהו: לשקול השארתם של המתנחלים תחת ריבונות פלסטינית

בשיחה הרשמית עם אובמה הציע ראש הממשלה נתניהו מתווה חדש למשא ומתן, לפיו יש לחתור להסכם עקרונות לקראת חתימה על הסדר הקבע ולא להתעסק בפרטים כמו שאלת הבנייה בהתנחלויות או פינויים של מאחזים. בכך למעשה, מותח ראש הממשלה ביקורת על הממשל האמריקני, שהשקיע בתקופה האחרונה זמן רב בלחץ על ירושלים בנושאים האלה.

במהלך השיחה עלתה הצעה לפיה ניתן להשאיר את המתנחלים בשטחים כאזרחי ישראל אך תחת ריבונות פלסטינית עתידית. בכך מנסה נתניהו לשכנע את הממשל האמריקני להימנע מפינוי של ישובים. הסכם הקבע עם הפלסטינים צריך לדבריו של ראש הממשלה להימשך לאורך שנים ובהדרגה. כמו כן הסתייג נתניהו מהצעת האירופים להציב כוח בינלאומי בגדה ובבקעה, צעד שלטענתנו לא יעיל משום שאין לו למעשה שום יכולת אכיפה.

הערב, שעון ישראל, תיערך ההשקה הרשמית של השיחות ופגישה ראשונה בין שני המנהיגים, נתניהן ואבו-מאזן על מדשאות הבית הלבן. האמריקנים מקווים כי יצליחו להגיע להסכמה על סדר הדיונים בו ישולבו ככל הנראה גם כמה מנושאי הליבה ובתוכם ירושלים ובעיית הפליטים.

שוב פיגוע בשטחים: בעל ואשתו נפצעו בפיגוע ירי בבנימין

אובמה: הפיגוע לא יעצור אותנו משיחות השלום

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק