זועבי תעיד ותדרוש להעמיד לדין את רה"מ

חברת הכנסת מבל"ד, שהייתה על סיפונה של ה"מרמרה", תעיד מחר בפני ועדת האו"ם לחקר המשט לעזה, בעמאן, ירדן. "אבקש להמליץ על העמדת נתניהו, ברק ואשכנזי לדין בבית דין בינלאומי", אמרה ח"כ זועבי. היא ביקשה מהשר לביטחון הפנים לאפשר לראאד סלאח להעיד

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) יוצאת היום לעמאן, ירדן, במטרה להעיד מחר בפני ועדת החקירה של מועצת זכויות האדם של האו"ם, בנושא המשט הטורקי לעזה.

זועבי נוסעת לירדן יחד עם משלחת אנשי ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים בישראל שהשתתפו במשט, למעט השייח' ראאד סלאח - הכלוא בבית הכלא איילון.

"אדרוש מחברי הוועדה לחקור את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי על אחריותם האישית על ההשתלטות הנפשעת והפיראטית על משט החירות", אמרה ח"כ זועבי לפני נסיעתה.

היא הוסיפה, "כמו כן, אבקש להמליץ על העמדתם לדין בבית דין בינלאומי". זועבי תבקש עוד מחברי ועדת האו"ם, להרחיב את סמכויותיה ו"לחקור את עבירות ישראל על החוקים הבינ"ל בהטלת המצור על עזה, כולל את פשעי המלחמה והפשעים נגד האנושות שמבוצעים ברצועה מזה 4 שנים".

לפני נסיעתה, דרשה זועבי משר הביטחון ברק, לאפשר לוועדה לחקור את החיילים שהשתתפו בהשתלטות על המשט. כמו כן, היא שלחה מכתב לשר לביטחון פנים אהרונוביץ', בדרישה לאפשר לשייח' סלאח להעיד בפני הוועדה, גם מתוך בית-הכלא, וביקשה גם לשחרר את יומנו האישי של סלאח, שבו תיעד באופן שוטף את ההתרחשויות על סיפונה של המרמרה.

 האו"ם מתלונן: ישראל לא משתפת פעולה

בכיר בוועדת האו"ם לחקירת פרשת המשט הטורקי לעזה האשים בשבוע שעבר את ישראל בחוסר שיתוף פעולה. לדבריו, למרות שהטורקים כבר הסכימו לשתף פעולה עם הצוות, בישראל מתעקשים להתנגד.

חוקרים מטעם המועצה לזכויות האדם באו"ם החלו לפני כשבועיים באיסוף ממצאים ועדויות במסגרת הוועדה לבדיקת אירועי המשט הטורקי לרצועת עזה, בו נהרגו תשעה בני אדם על סיפון המרמרה.

האירוע, כזכור, אירע ב-31 במאי והיווה נקודת משבר חמורה ביחסי ישראל וטורקיה. לפי חואן קרלוס מונגה, המזכיר של וועדת החקירה של האו"ם, בישראל מסרבים לתת לחוקרים להיכנס למדינה ומסתפקים בוועדה האזרחית בראשות השופט טירקל ובדוח שחיבר גיורא איילנד לבדיקת התנהלות הצבא.

בהצהרה רשמית מטעם הוועדה, נכתב כי הצוות של שלושת החוקרים נמצא כעת בטורקיה וגובה עדויות לאחר שהספיק לראיין עדים גם בלונדון ובז'נבה. החוקרים צפויים לשהות בטורקיה בשבועיים הקרובים, אז יעברו לעמאן שבירדן.

צוות החקירה מורכב משופטים שמגיעים מבריטניה, טרינידד ומלזיה - כולם פעילים ידועים למען זכויות אדם. שלושת השופטים צפויים להציג את הדוח בפני האו"ם ב-27 בספטמבר. אחת הסיבות שישראל מתנגדת לשתף פעולה עם החקירה היא כי המועצה שצפויה לדון בממצאי הדוח מורכבת בעיקר ממדינות מוסלמיות, מרוסיה, מקובה ומסין - להם השפעה רבה על ההחלטה.  

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"