אסיר לשעבר: "אלחם למען השלום"

למרות שישב בכלא הישראלי על עבירות ביטחוניות, ולאחר פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים שבתו נורתה למוות על ידי שוטרי מג"ב למרות שלא הייתה מעורבת בהפגנה נגד חיילי צה"ל, בסאם עראמין עדיין אופטימי לקראת השיחות הישירות. "אני מאמין שאפשר להביא את השלום, למרות שהייתי לוחם וקיצוני", אמר

לבסאם עראמין היו את כל הסיבות האפשריות להפסיק להאמין בעתיד טוב יותר. עראמין ישב בעבר בכלא הישראלי לאחר שהורשע בביצוע עבירות ביטחוניות, ובנוסף ירו חיילי מג"ב לפני כשלוש שנים בבתו עביר, והרגו אותה לאחר שחשדו שהיא מחזיקה בידה מטען. היום, לקראת פתיחת השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, עראמין - עדיין מאמין.

"מישהו עוד ישלם את המחיר של הילדה הזו ויהיה בכלא", סיפר בסאם, "לא יכול להיות שאחד אומר שהיא נפגעה מאבן, והשני אומר שהיא החזיקה משהו בידה והוא התפוצץ - אם כך איך היד שלה נשארה שלמה?".

"לא כולם הם חיילים במחסומים"

"רציתי שהילדים שלי יגדלו בצורה אחרת", אומר בסאם, "שיידעו דברים אחרים. עביר רצתה ללמוד עברית כי היא הכירה בנות מישראל". עראמין מוסיף ואומר כי הוא תמיד רצה שהילדים שלו ידעו כי גם בצד הישראלי ישנם ילדים כמוהם, שהם לא כובשים ולא חיילים במחסומים. "אני רוצה לשמור על הבן שלי היום, שבזמנו רצה לנקום על מות אחותו - בדיוק כמו שאני עשיתי כשהייתי בגילו וסיימתי בכלא".

"אני הייתי בכלא, לוחם", מסכם בסאם, "הייתי קיצוני, והיום אני אומר שצריך לזנוח את המאבק. הפכנו לחברות אכזריות". את הדעות הללו מנסה עראמין להעביר לחברה הפלסטינית, תוך שהוא מביא את סיפורו האישי והכואב. "אני מנצל את הכבוד שיש לי בתור אסיר לשעבר, נקווה שזה יעזור".