צפו: כך הסביר הרמטכ"ל בפני ועדת טירקל את התנהלות הצבא

בשלב הראשון נודע לגורמי המודיעין בצבא על הגעת הספינה לישראל, לאחר מכן החלה ההערכות ובסוף ההשתלטות שנתקלה האלימות - במצגת שנחשפת היום באתר ועדת טירקל עולה כיצד הסביר הרמטכ"ל את פעולות הצבא על המרמרה. המצגת, שחלקה כבר פורסם בעבר, כוללת גם סרטוני וידאו מהאלימות על הסיפון. צפו במצגת המלאה

ועדת טירקל לחקר המשט הטורקי לעזה השיקה היום אתר אינטרנט חדש, בו נחשפה בין השאר המצגת באמצעותה הסביר הרמטכ"ל את פעולות הצבא בעדותו בפני הוועדה. המצגת, שאורכה כ-18 דקות, מגוללת את שרשרת האירועים שאירעו מרגע הגילוי כי הספינה בדרכה לישראל ועד לסרטונים שתיעדו את האלימות על הספינה.

במצגת המלאה צייר הרמטכ"ל את התרחישים האפשריים שעמדו בפני הצבא כדי למנוע מהמשט להגיע לעזה והוצגו תמונות מציון הלחימה שנמצא על הספינה. יצוין כי המצגת תיארה רק את עדותו של הרמטכ"ל שנמסרה בדלתיים פתוחות ולא הכילה חומר מסווג.

איילנד העיד והתבקש להביא חומרים נוספים

במשך חמש שעות העיד היום האלוף במיל' גיורא איילנד, שהיה אמון על חקירת אירועי המשט בתוך צה"ל, בפני ועדת טירקל. בוועדה סיכמו את הופעתו של איילנד כ"מעמיקה ומרשימה".

"האלוף איילנד השיב באריכות ובהרחבה לכל שאלות חברי הוועדה והמשקיפים", נמסר מטעם הוועדה.  "הופעתו עסקה בהרחבה לנושאים אשר מופעים בדוח המומחים של איילנד".

 יו"ר הוועדה, השופט בדימוס יעקב טירקל, ביקש מאיילנד לאסוף חומרים נוספים עבור הוועדה כדי "להשלים את התמונה". "בימים הקרובים יעביר מרכז הוועדה עו''ד הושע גוטליב את רשימת הנושאים לאחר גיבושם לידי הרמטכ״ל", נמסר מטעם הוועדה.

"לוחמי השייטת פעלו באופן יוצא דופן"

"אני נושא באחריות לפעולות הצבא", פתח הרמטכ"ל אשכנזי את עדותו בפני הוועדה, מוקדם יותר החודש. "ההחלטה להימנע מזימון מפקדים, ככל שניתן, נכונה. צריך לאפשר לחיילים ולמפקדים להתכונן לאתגרים שיש לנו ואני אייצג אותם. "הפעולה הייתה מידתית ונכונה. החיילים פתחו באש רק לעבר מי שהיו צריכים והפגינו קור רוח ואומץ לב".

"צה"ל הוא ארגון שקוף, מבוקר, לומד מחויב לבחון עשייה ולתחקר כל פעולה", אמר אשכנזי. "בנסיבות אליהן נקלעו לוחמי השייטת בסיכון חיים, הם פעלו באופן יוצא דופן. היום ברור לנו שאחרי שהחייל הראשון ירד, החייל השני נורה. החיילים פתחו באש מוצדקת, ירו במי שצריך ולא במי שלא צריך".

לאחר מכן הודה אשכנזי כי בידי הצבא לא היה את כל המידע טרם המבצע וכי צה"ל לא חקר את ארגון ה-IHH הטורקי למרות הקשר שלו לתנועות טרור. בהמשך התייחס לתקרית ואמר כי זו הייתה אמורה להתבצע באופן אחר. "אם יש שגיאה זו צורת ההשתלטות על המרמרה", הבהיר. "כשאנשים מחפשים חיכוך זה יקרה, וזה היה ברור במקרה הזה. ככל שההשתלטות הייתה מבוצעת מהר יתר, זה היה מוצלח יותר". עוד הוסיף הרמטכ"ל כי היה צורך בירי מכוון.

הרמטכ"ל הודה בעדותו כי השגיאה מהרכזית הייתה בצורת ההשתלטות על הספינה. "חשבנו שיהיו 10-15 בני אדם", אמר אשכנזי. "חשבנו שאם נזרוק רימון הם יזוזו ונוכל להוריד את הלוחמים תוך דקה". עוד לפי סיום עדותו של אשכנזי הוחלט כי גם הפרקליט הצבאי הראשי ימסור עדות בפני חברי הוועדה.

ברק: "מוטלת עלי אחריות כשר ביטחון"

לא מעט עניין עוררה עדותו של אשכנזי, במיוחד לאחר "גלגול האחריות" המרומז של שר הביטחון ברק על אירועי המשט - לצבא. ושר הביטחון. ברק הדגיש בעדותו כי "כל המאמצים למנוע את הגעת המשט והיערכות למבצע 'רוחות שמיים' החלו עם הגעת המידע המודיעיני על מארגניו ועל נחישותם להגיע לעימות".

"הסגר הימי הוא כורח לביטחון תושבי ישראל ואין אפשרות לבטלו", הוסיף שר הביטחון באמירה שמעט מתנגשת עם עדותו של רה"מ מאתמול, בה ציין כי עוד לפני המשט הייתה אמורה ישראל לתת הקלות בסגר. "הרמטכ"ל חזר לא פעם על דאגתו מפני שימוש בכוח, הוא הדגיש באוזני השביעייה, 'זה לא יהיה פשוט, אבל נעשה את זה'", אמר ברק.

הוא הוסיף "כשר הביטחון אני נוטל עליי אחריות. ההחלטה התקבלה ע"י רה"מ, אנוכי ושרי השביעייה כולה. "אין אף פעם מודיעין מושלם לפני מבצע וכמעט אף פעם מבצע לא מתפתח באופן מדויק, ההבדל בין הצלחה להסתבכות דק כחוט השערה. הקו המפריד בין תחומי האחריות של הדרג המדיני והמבצעי ברור מאוד, וכל אחד מהם נושא באחריות לכך".

"ההחלטה שהתקבלה הייתה נכונה וסבירה"

"יש לנו צבא מצוין, לוחמים אמיצים ומסורים", הוסיף שר הביטחון ברק. "ההחלטה שהתקבלה הייתה נכונה וסבירה, זאת לאחר שהמאמצים המדיניים לא צלחו. הליך קבלת ההחלטות היה תקין וסביר. זה קיבל תוקף לאחר מכן מוועדת חוץ וביטחון".

ברק ציין לראשונה כי חלק מהשרים בשביעייה הציעו שלא לעצור את המשט ולאפשר לו להיכנס לתחומי עזה. על תהליך קבלת ההחלטות סיפר: "חלק משרי השביעייה, בלי תיק אבל עם שכל ישר, העלו שאלות על המציאות שהולכת להיווצר בעקבות הפעולה המתוכננת".

"הדרג הצבאי קובע איך, והוא נושא באחריות", אמר עוד שר הביטחון. "אם המשימה לא ניתנת לביצוע, הדרג הצבאי צריך לומר זאת. הדרג הצבאי גם יכול לומר, אפשר, אבל הנזק יהיה גדול. במקרה שלנו לא זה נאמר ולא זה נאמר. אם ההחלטה נכונה לעצור את המשט, אז הפער הוא בביצוע".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד" 

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה