אובמה לטורקיה: שנו יחסכם לישראל או שלא נמכור לכם נשק

ראש ממשלת טורקיה ארדואן מעוניין לרכוש מזל"טים מארה"ב למען המאבק הטורקי בכורדים, אך נתקל במכשול בלתי צפוי: הנשיא אובמה "אינו בטוח לגבי מידת הביטחון שיש לייחס לטורקיה כבעלת ברית", בעקבות היחס לישראל והיחסים עם אירן

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הציב לטורקיה אולטימטום - שנו יחסכם או שלא נמכור לכם נשק.

על פי הדיווח בעיתון ה"פייננשנול טיימס" הבריטי, ארדואן מעוניין לקנות מזל"טי תקיפה מארצות הברית כחלק מהמאבק בכורדים. בתגובה מצוטט בעיתון בכיר בממשל האמריקני האומר כי הגישה העוינת של ארדואן את ישראל והיחסים המתחממים שלה עם אירן מעלות שאלות בקונגרס האמריקני, והנשיא אובמה בספק עד כמה אפשר לסמוך על טורקיה.

לפי גורם בוושינגטון המצוטט בעיתון, "הנשיא אמר לארדואן שחלק מהצעדים שטורקיה נקטה בתקופה האחרונה העלו שאלות בוושינגטון לגבי מידת הביטחון שיש לייחס לטורקיה כבעלת ברית".

שלשום: טורקיה השפילה את שגריר ישראל

אחרי התקרית הדיפלומטית המביכה של השפלת השגריר הטורקי בישראל - הסצינה חזרה על עצמה בהיפוך תפקידים: שגריר ישראל באנקרה הושפל ולא הוזמן למסיבת סיום צום הרמאדאן של ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, שממשיך לתקוף בחריפות את ישראל.

שגריר ישראל באנקרה גבי לוי הוזמן לאחרונה באופן דחוף ביותר למשרד החוץ בטורקיה לצורך שיחת נזיפה. לוי הוא השגריר היחיד שלא הוזמן לסעודת האיפטר שבה אירח ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן את כל השגרירים המכהנים באנקרה.

ארדואן מצדו ניצל את המעמד הזה כדי לשוב ולתקוף את ישראל נוכח פני השגרירים האחרים, וההסבר שמספקים במפלגתו של ארדואן לאי שיגור הזמנה לשגריר הישראלי היא כמובן המשט. "בהצבעה שנערכה במרכז המפלגה האיסלאמיסטית הוחלט שלא להזמין את השגריר הישראלי", אמר סגן יו"ר המפלגה עומאר צ'אליק. "זהו אקט סימבולי להביע את התנגדותנו למדיניות הישראלית בעקבות המשט.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק