טורקיה השפילה את שגריר ישראל באנקרה

יחסי ישראל-טורקיה שוב על מסלול התנגשות: שגריר ישראל בטורקיה לא הוזמן למסיבת סיום צום הרמאדאן שערך ראש ממשלת טורקיה. ארדואן מצדו ממשיך לתקוף את ישראל ולא מתנצל

משיבים מלחמה? אחרי התקרית הדיפלומטית המביכה של השפלת השגריר הטורקי בישראל - הסצינה חוזרת על עצמה בהיפוך תפקידים: שגריר ישראל באנקרה הושפל ולא הוזמן למסיבת סיום צום הרמאדאן של ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, שממשיך לתקוף בחריפות את ישראל. ארדואן לא מפספס אף הזדמנות מאז המשט הטורקי לעזה כדי לתקוף את ישראל ולאיים בדרדור היחסים עד כדי ניתוקם.

שגריר ישראל באנקרה גבי לוי הוזמן לאחרונה באופן דחוף ביותר למשרד החוץ בטורקיה לצורך שיחת נזיפה. לוי הוא השגריר היחיד שלא הוזמן לסעודת האיפטר שבה אירח ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן את כל השגרירים המכהנים באנקרה.

ארדואן מצדו ניצל את המעמד הזה כדי לשוב ולתקוף את ישראל נוכח פני השגרירים האחרים, וההסבר שמספקים במפלגתו של ארדואן לאי שיגור הזמנה לשגריר הישראלי היא כמובן המשט. "בהצבעה שנערכה במרכז המפלגה האיסלאמיסטית הוחלט שלא להזמין את השגריר הישראלי", אמר סגן יו"ר המפלגה עומאר צ'אליק. "זהו אקט סימבולי להביע את התנגדותנו למדיניות הישראלית בעקבות המשט.

אחרי שדרש ועדת חקירה בינלאומית וקיבל, נראה שראש ממשלת טורקיה מנסה להכתיב גם את התוצאות שלה. מבחינת ארדואן ישראל אשמה בתוצאות המשט, והיא תצטרך להתנצל ולשלם פיצויים.

"הוא יושב נמוך, אנחנו גבוה"

התקרית הזו מגיעה לאחר משבר ביחסי טורקיה ישראל שהתרחש בחודש ינואר השנה. שגריר טורקיה זומן לשיחת בירור אצל סגן שר החוץ בכנסת - והושפל בפומבי. בהתייעצות שהתקיימה בין סגן שר החוץ דני איילון לשר החוץ אביגדור ליברמן ובכירי משרד החוץ, הוחלט להוריד את הכפפות ולהגיב בתקיפות על שידור נוסף של סדרה אנטישמית ואנטי ישראלית, המציגה סוכני מוסד ישראלים חוטפים תינוקות ומבצעים פשעי מלחמה.

ההחלטה היתה להגיב בכל האמצעים. התוצאה: זובור. את השגריר הטורקי מושיבים על ספה נמוכה, מולו - על כסאות גבוהים - איילון ושני פקידים. "למרבה הצער עלינו לשוחח על דבר שמטריד אותנו מאוד", אומר איילון לשגריר הטורקי. "אבל נדבר על זה בלי המצלמות כדי לשמור על אופיה המכובד של השיחה".

אבל רגע לפני שהמצלמות יוצאות מהחדר הקטן, איילון דואג שהמסר החריף יעבור בכל העוצמה. "העיקר שייראו שהוא יושב נמוך, אנחנו גבוה ויש כאן דגל אחד", אומר איילון לנציגי התקשורת שמצלמים את המפגש, "ושייראו שאנחנו לא מחייכים".

במהלך הפגישה, איילון מבהיר ששידור הסדרה מסכן את חיי היהודים בטורקיה, מזכיר התבטאויות קשות נגד ישראל ודורש שהממשלה הטורקית תתנער מהמסרים שבה ותצא נגדה. השגריר הטורקי מצדו מסביר כי מדובר בערוץ מסחרי. האמת, מדובר בסדרה ישנה שדבר קיומה נחשף כאן בחדשות 2 כבר לפני כשנה, אבל הוכנה לשידור חוזר בטורקיה. היוצרים הם אותם יוצרים של סדרה אחרת, בה נראים חיילי צה"ל יורים בתינוקות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק