הנציג בוועדת הבדיקה של האו"ם: יוסף צ'חנובר

ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק ושר החוץ ליברמן סיכמו היום כי יוסף צ'חנובר, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ, יהיה הנציג הישראלי בוועדה שהקים האו"ם לבדיקת אירועי המשט הטורקי לעזה. צ'חנובר עמד בעבר בראש ועדת החקירה לניסיון החיסול הכושל של חאלד משעל בירדן. הוועדה ההיא, אגב, הוציאה את נתניהו נקי

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר יוסף צ'חנובר יהיה הנציג הישראלי בוועדת בדיקת אירועי המשט של האו"ם – כך קבעו ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק ושר החוץ ליברמן.

צ'חנובר, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ והיועץ המשפטי של מערכת הביטחון, עמד בעבר בראש ועדת החקירה לניסיון החיסול הכושל של חאלד משעל בירדן, גם אז כמו היום עמד בנימין נתניהו בראש הממשלה. ועדת צ'חנובר לא האשימה אז את נתניהו בכישלון ניסיון החיסול.

הנציג הישראלי בוועדת פאלמר הוא משפטן בכיר בעל ניסיון בינלאומי רב, והוא מוכר ומקובל על מרבית מדינות העולם. הוועדה צפויה להתחיל לעבוד כבר השבוע, ב-10 באוגוסט. על פי דיווח בעיתונות הטורקית, צפויה הוועדה לפרסם מסקנות ראשונות באמצע ספטמבר.

ה"מרמרה" חזרה לטורקיה

במקביל, חודשיים וחצי אחרי המשט הטורקי, ספינת הסיוע "מאווי מרמרה" חזרה הבוקר לטורקיה. ביחד עם המרמרה נשלחו שלוש ספינות נוספות שלקחו חלק במשט הסיוע. במקביל, שלח משרד החוץ איגרת שבה מודגש כי ישראל מצפה מטורקיה שלא תישלח ספינות נוספות למשטים דומים בעתיד.

בראש ועדת החקירה של האו"ם צפוי לעמוד ראש ממשלת ניו-זילנד ג'פרי פאלמר, כשלצדו ישתתפו בחקירה גם נציגים מארצות הברית, האו"ם, ישראל וטורקיה. התעקשותה של טורקיה לקבל התנצלות רשמית על אירועי המשט עדיין עומדת בעינה. 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בשבוע שעבר כי "ההחלטה לשתף פעולה עם ועדת האו"ם התקבלה לאחר מגעים מדיניים שהתקיימו בשבועות האחרונים, במטרה להבטיח שמדובר בפאנל ובכתב מנדט מאוזנים והוגנים. "לישראל אין מה להסתיר", אמר ראש הממשלה נתניהו בתום שיחתו עם באן. "ההיפך הוא הנכון. האינטרס הלאומי של מדינת ישראל הוא להבטיח, שהאמת העובדתית על כלל אירועי המשט תצא לאור בעולם כולו, וזה בדיוק העיקרון שאנו מקדמים".

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"