חמאס מכחיש: "אין לנו שום קשר לרקטות"

בחמאס ובג'יהאד האיסאלמי מכחישים הערב בתוקף את הדיווחים כי ייתכן והם שעומדים מאחורי שיגור מטח הרקטות הבוקר לכיוון אילת. "שמענו על זה בכלל ממקורות ישראליים", אמר הערב בכיר חמאס סלאח אל-ברדוויל

לא להאשים אותנו: בחמאס ובארגון הג'יהאד האיסאלמי מכחישים הערב בתוקף את הדיווחים כי ייתכן והם שעומדים מאחורי שיגור מטח הרקטות הבוקר מסיני לכיוון אילת. שתי התנועות התנערו לחלוטין מההערכות כי ייתכן שהן אחראיות לירי הגראדים, שאחד מהם גרם למותו של אזרח ירדני ולפציעתם של ארבעה נוספים.

"אין לנו שום קשר - במישרין או בעקיפין לרקטות", אמר הערב בכיר חמאס סלאח אל-ברדוויל. "ישראל מחפשת אחר סיבות להגביר את תוקפנותה על רצועת עזה". לדבריו, מקור האינפורמציה כי ייתכן שהאחראים לירי הם פעילי חמאס הוא "גורמים ציונים".

"קשה להעביר רקטות לסיני"

האויב הישראלי מעוניין לאיים ולפגוע בבכירים ובפעילי שטח", אמר ברדוויל. "חמאס אינו מעוניין לגרור את העם הפלסטיני למלחמה, שכן הוא עדיין מלקק את פצעיו. האויב יודע כי אנחנו לא שיגרנו את הרקטות. שמענו עליהן בכלל ממקורות ישראליים".

"איננו רוצים מלחמה, אך אם הישות הציונית חושבת שאיננו מסוגלים להגן על עמנו - הרי שהוא משלה את עצמו", הוסיף בכיר חמאס. "נגן על עצמנו בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

גם בג'יהאד האיסלאמי הכחישו הערב כי הם שעומדים מאחורי שיגור הרקטות. בכיר הארגון חאלד אל-בטש אמר כי "קשה מאוד להעביר רקטות מתוך שטחי הרצועה - לשטחי סיני". לדבריו, "סיני הוא שטח מצרי, שכנה וידידה שלנו".

אחר הצהריים ביקר אחיו של עבדאללה מלך ירדן, הנסיך עלי בן חוסיין, את פצועי ירי רקטת הגראד בבתי החולים בעקבה. הנסיך עלי ממלא את מקומו של המלך, השוהה בימים אלו בחופשה משפחתית באיטליה.

מוקדם יותר ביקר הנסיך עלי במקום נפילת הגראד וקיבל סקירה מראשי מנגנוני הביטחון הירדניים על אשר אירע. הוא גינה בחריפות את הירי, ודרש להמשיך ולחקור את נסיבות הירי.

נתניהו למובארק ועבדאללה: "מנסים לחבל בתהליך השלום" 

בתוך כך התקשר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא מצרים חוסני מובארק ולעבדאללה מלך ירדן, ושוחח עמם בעקבות ירי מטח הרקטות על אילת ועקבה.

"ההתקפה הנפשעת על אזרחים חפים מפשע בישראל ובירדן, נעשתה על ידי גורמי טרור, שרוצים לחבל בתהליך השלום", אמר נתניהו לשניים במהלך השיחות. "כל המדינות באזור השואפות לשלום, צריכות להיאבק בכוחות אלה כדי להרחיק את הטרור ולקרב את השלום".

במקביל, נמשכת הבדיקה בישראל, ירדן ומצרים על מנת לחשוף מי עמד מאחורי הירי הבוקר. למרות ההערכות הרווחות כי מדובר בארגוני ג'יהאד עולמי העומדים מאחורי הירי הבוקר לכיוון אילת ועקבה, גם בישראל וגם במצרים בודקים גם שמא מדובר בארגונים שהם "קבלני משנה" הפועלים מטעם חמאס.

אם אכן יתברר כי הירי קשור לארגון, הרי שמדובר באיתותים - הן לישראל, הן לארצות הברית, והן לאבו מאזן, כי הוא מתנגד לשיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, והוא מבקש להזכיר לכולנו כי הוא חלק הקיים בשטח, ואשר אותו לא ניתן למחוק מהמשוואה.

מרחק רב בין קהיר לסיני - לא רק בקילומטרים

כך או כך, בתוך סיני מתבסס איום של ממש. בשלב זה אמנם עדיין לא ידוע מי ירה ולאיזה ארגון הוא משתייך, אך מה שוודאי הוא שהירי בוצע מסיני ובעניין הזה אין ספקות. כל החימוש הזורם לעזה דרך המנהרות - צולח גם הוא דרך סיני, ונוטלים בו חלק גם פליטים מאריתראה וסודן.

גם הפעילות הביטחונית הענפה של מצרים באזור, הרי שמדובר בפעילות לא מספקת. עדות לכך ניתן למצוא בשיחת טלפון שקיים היום, מיד לאחר נפילת הרקטות, בכיר ישראלי עם בכיר במשרד משמעותי מאוד בקהיר - במהלכה הופתע לדעת כי קהיר כלל לא ידעה על שיגור הרקטות. זה מעיד, ולו במעט, על המרחק בין קהיר לסיני - ולא רק בקילומטרים. בתקופה האחרונה אמנם מתגברים המצרים את הפעילות הביטחונית, אך אין זה מספיק, כך נראה.

הערב נודע כי שרידי רקטה, ככל הנראה אחת מהשש שנורו לעבר ישראל ועקבה, נמצאו בשטח פתוח בכניסה לאילת, ונלקחו לבדיקה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק