אסד: טורקיה היחידה שיכולה לתווך בשיחות עם ישראל

דווקא בתקופת המתיחות בין טורקיה לישראל, שב ומדגיש הנשיא הסורי את חשיבותה של אנקרה בניהול שיחות השלום. "מדינות אחרות יכולות רק לסייע. אנו סומכים על טורקיה", אמר לעיתונאים בדמשק

שוב איתותי שלום? נשיא סוריה בשאר אסד שב ומדגיש כי טורקיה היא המדינה היחידה שיכולה לתווך בשיחות השלום עם ישראל. בשיחה שקיים עם עיתונאים בדמשק, אמר נשיא סוריה: "לטורקיה יש תפקיד המתווך בשיחות. מדינות אחרות יכולות רק לסייע - אך לא להוות אלטרנטיבה לטורקים".

אסד, שהעניק גם בעבר חשיבות רבה לתפקיד המתווך הטורקי, אמר לעיתונאים: "אנו שמים את מבטחנו בטורקיה ובטוחים כי היא תבצע את תפקידה בתיווך בשיחות כהלה". מערכת היחסים בין שתי המדינות התהדקה מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה", בעיקר בגלל הביקורת החריפה שמתח ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן על ישראל.

בעבר אף דווח כי בתקופתו של אולמרט כמעט והצליח שר החוץ הטורקי לארגן פגישה בין ראש ממשלת ישראל לנשיא סוריה, וכי השיחות בין המדינות התקדמו באופן משמעותי. בסוריה ייחסו את ההתקדמות בשיחות למאמציה הרבים של טורקיה בנושא.

חשיפה: "המשחק הכפול" של אסד

בראשית השבוע חשף כתבנו ניר דבורי במהדורה המרכזית קטע משיחה שקיימו אסד והשליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל, וממנה עולה "המשחק הכפול" שמנהל אסד - על פי גורמים בישראל.

גורמי ביטחון בישראל מזהירים כבר תקופה ארוכה כי הסורים רוקדים על שתי החתונות. מצד אחד, מטפחים את היחסים עם אירן וחיזבאללה, ומנגד מאותתים על חידוש השיחות עם ישראל ומנסים לשדר כי כוונותיהם טובות.

בעדות הנדירה לשיחה שנערכה לפני מספר חודשים בין השניים, ואשר חלק מתוכנה הגיע לידי בכירים מאוד בישראל, ניתן להבחין עד כמה רחוק מוכן נשיא סוריה ללכת כדי להכחיש את המשחק הכפול.

"יש בידינו מידע שאתם מעבירים נשק לחיזבאללה", האשים מיטשל את אסד, אך זה לא מצמץ ואמר: "אנחנו לא מעבירים. המידע שבידכם מוטעה". "אתם מעבירים נשק בשיירות ללבנון", התעקש מיטשל, אך אסד בשלו: "אתם משקרים".

אסד: "ואם אנחנו מעבירים - אז מה?"

בהמשך, הציג מיטשל צילומים של שיירות משאיות עם נשק בדרכן ללבנון, אך אסד טען מנגד כי המשאיות הללו, שצולמו על אדמת סוריה, לא מכילות נשק. עם זאת, מיטשל התעקש: "יש בידינו מידע מודיעני המצביע על תכולתן. "ואם אנחנו מעבירים - אז מה?", שאל אסד בתמימות.

בישראל מתלבטים לאחרונה כיצד להתמודד עם ממצאים מן הסוג הזה. מצד אחד, יש רצון להוציא את סוריה מציר הרשע. בעמדה זו מצדדים הרמטכ"ל וראש אמ"ן. עם זאת, בשיחות סגורות נשמעים דברים הפוכים לגמרי על אסד.

"אסד הפכפך ושקרן", הזהירו לפני כמה זמן בכירים בממשל האמריקני בשיחות סגורות עם ישראל. "זה לא אסד האב. לא ניתן להגיע עם בשאר להסכם, לא משנה מהו הערוץ שייפתח", אומרים הבכירים. בישראל שומעים את הקולות ועדיין לא מחליטים, אך בינתיים - שיירות הנשק הסוריות ממשיכות לעבור ללבנון.