אנשי הספינה הלובית: "ספינות חיל הים מכתרות אותנו"

בצה"ל מאשרים כי כוחות חיל הים יצרו קשר עם הספינה הלובית בלב ים והחלו בהיערכות לבלימתה. מסיפון הספינה מדווחים כי חיל הים הורה להם לנוע לכיוון א-עריש, טוענים כי "ספינות חמושות של צה"ל תכתרות אותנו", אך מבהירים: "אין לנו יעד אחר מלבד עזה". מיקום הספינה כעת: כ-200 ק"מ מחופי רצועת עזה

בדרך לעימות נוסף? חיל הים יצר בצהריים קשר עם הספינה הלובית שעושה דרכה לרצועת עזה והחל בהיערכות לנסות ולבלום אותה. גם על סיפון הספינה אישרו כי חיל הים אכן יצר קשר עם קפטן הספינה, וקרא לה לשוט לנמל אל-עריש במצרים. אנשי הספינה טוענים כי "ספינות חמושות של חיל הים מכתרות אותנו".

רוצים לקבל עדכון כשהספינה תתקרב לישראל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנשי חיל הים פנו אל פעילי המשט, על מנת לבדוק את מערכת הקשר, אך לא קיבלו תגובה. "הניסיונות ליצור קשר עם הספינה נמשכים", אמרו בצה"ל לחדשות 2 באינטרנט.

מנגד טוענים הנוסעים כי הכוחות הישראלים הורו להם בתקיפות לשנות כיוון, אך הם ענו בשלילה והתעקשו: "אנו בדרך לרצועה". על פי הדיווח באתר האינטרנט של האגודה הלובית המממנת את המשט צוטטו אנשי הספינה: "חיל הים הישראלי מפריע לנו לשוט לעזה. קפטן הספינה נדרש לפנות לנמל 'אל-עריש' והובהר לו כי לא יורשה לו כלל להיכנס לעזה".

גם מאמצים דיפלומטיים

על פי הדיווח באתר האינטרנט של הארגון הלובי המוביל את המשט, הבהירו אנשי הספינה לכוחות חיל הים כי "לספינה אין כל יעד אחר מלבד עזה", וכי מדובר ב"ספינה הנושאת סיוע הומניטרי - ואין לה כל יעד אחר". בנוסף, נטען באתר כי "ספינה של חיל הים הישראלי נמצאת סמוך לספינה, הממשיכה בדרכה לעזה".

יתרה מזאת, באתר האינטרנט של חמאס דווח כי "חיל הים הישראלי פגש בספינה הלובית כ-100 קילומטרים מרצועת עזה. "הסירות של חיל הים מכתרות את הספינה ודורשות ממנה לפנות שלא לפנות לעזה". באתר נטען עוד כי אנשי הספינה הלובית הדגישו בפני חיל הים כי הציוד מיועד למטרות הומניטריות ופניהם "מועדות לכיוון עזה בלבד".

בתוך כך נמשכים המאמצים הדיפלומטיים הקדחתניים להביא להסטת המשט ממסלולו. ישראל יצרה עם הספינה הלובית גם באמצעות גורם שלישי כדי למנוע מהמשט להגיע לחופי עזה, וככל הנראה מדובר בגורמים בקהילה היהודית הלובית באיטליה. עם זאת, עדיין לא ניתן אישור רשמי כי זה אכן צינור הקשר - מה גם שהמגעים הללו עדיין לא הניבו פרי לפי שעה.

"מתקדמים על פי לוח הזמנים המתוכנן"

באתר של אוניברסיטה יוונית, בו ניתן לבדוק בכל רגע נתון היכן נמצאים כלי שיט על מפת הגלובוס, רואים כי הספינה "אמל" שנושאת את דגל מולדובה, תעגון בנמל המצרי בעוד פחות מ-15 שעות.

אמש הודיעו הפעילים כי התקדמות הספינה לעזה מתנהלת על פי לוח הזמנים. "נגיע לרצועה לביום רביעי", נמסר באתר האינטרנט הרשמי של ארגון הצדקה. עוד הוסיפו המשתתפים כי המוטיבציה שלהם גבוהה והבהירו שבכוונתם להימנע מעימות עם כוחות צה"ל: "מטרתנו היא הומניטרית, איננו רוצים לעורר התגרות".

דוח איילנד: "הערכת חסר של אמ"ן" 

במקביל פרסם צוות הבדיקה בראשות האלוף (במיל') גיורא איילנד, שבחן את התנהלותו של צה"ל במהלך המשט הטורקי את מסקנותיו - ובו ביקורת קשה על איסוף המודיעין של הצבא ועל הדרך בה נלקחו ההחלטות לקראת מבצע ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה" הטורקית בסוף מאי.

הביקורת בדוח, אותו הרכיבה הוועדה שהורה להקים הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ואשר היקפו כ-150 עמודים, הופנתה לא אל הפעולה עצמה, אלא דווקא אל השלבים המקדימים של הערכת המצב בפרשת המשט, לניתוח המודיעין ולנוהל הקרב ברמות הבכירות ביותר.

מדובר צה"ל נמסר לאחר פרסום הדוח, כי "תחקור הצוות הציף לקחים בראייה מערכתית רחבה ולא רק בתחום עצירת משטים בדומה לאירוע שהתרחש".

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ניר דבורי ואודי סגל

הספינה הלובית בדרכה לעזה - סיקור מיוחד:

הספינה הלובית הגיעה לכריתים: "נגיע לעזה ביום ד'"

אנשי הספינה הלובית: ספינת חיל הים מלווה אותנו

עקבו בזמן אמת אחר תנועת הספינה הלובית