טורקיה מאיימת: ננתק את הקשרים

שבוע לאחר פגישתו של שר החוץ הטורקי עם השר בן אליעזר, ושוב מגיע איום תקיף מטורקיה: "לישראל יש שלוש אופציות: התנצלות , אימוץ מסקנות החקירה הבינלאומית, או הפסקת הקשרים הדיפלומטיים"

שבוע אחרי השיחות בין בין שר החוץ הטורקי לבין שר התעסוקה, מסחר ותעשייה בנוגע למשבר בין שתי המדינות, טורקיה מחדשת את האיום לקטוע את היחסים עם ישראל אם ישראל לא תתנצל.

"לישראל יש שלוש אופציות: התנצלות , אימוץ מסקנות החקירה הבינלאומית, והאפשרות השלישית - אם האפשרויות הראשונות לא יתקבלו - ניתוק הקשרים הדיפלומטיים",אמר שר החוץ הטורקי אהמט דאיטוגלו לעיתון הורייט הטורקי.

דאיטוגלו נפגש כזכרו עם שר התמ"ת בנימין בן אליעזר בשבוע שעבר בבריסל, שם הסביר את הדברים לבן אליעזר.

שמונה טורקים ואזרח אמריקני ממוצא טורקי נהרגו על סיפון המרמרה שעשתה את דרכה לרצועת עזה ב-31 במאי. מאז האירוע היחסים בין אנקרה לירושלים הולכים ומידרדרים במהירות. טיסות לטורקיה בוטלו, שיתוף הפעולה בין הצבא הטורקי לצה"ל הופסק וקשרים מסחריים - הוקפאו. "הצגנו לפני הישראלים את דרך היציאה מהמשבר, אם הם יתנצלו אחרי חקירה משלהם, זה יהיה בסדר מבחינת אנקרה". "אם ישראל לא תתנצל, היחסים לא יחזרו למסלולם - לעולם".

ארצות הברית לוחצת לשיפור היחסים

טורקיה מצפה עכשיו ליצירת ועדת חקירה של האו"ם בנושא המשטץ. "אנחנו נתכנן את המהלכים שלנו בעקבות תוצאות ועדת הבדיקה הזו", אמר שר החוץ הטורקי וקרא למעורבות הקהילה הבינלאומית, למדינות בקהילה שרוצות בשיפור היחסים בין המדינות. "אנו רוצים לתת הזדמנות למדינות שמעריכות את היחסים בים ישראל לטורקיה", אמר דאיטוגלו והתכוון לארה"ב. שר החוץ הדגיש שלא הלחץ מארצות הברית גרם לו להיפגש עם השר הישראלי.

ביום רביעי ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה. השניים צפויים לדון גם בנושא היחסים בין אנקרה לירושלים.