מי מחק את ועדת וינוגרד?

אם תיכנסו לעמוד הבית של הוועדה לבדיקת מלחמת לבנון השנייה, תגלו הפתעה. בין חבריה נמצא גם הומר סימפסון וקריאה להרוג ערבים. מתברר שלפני כשנה פג תוקף הדומיין ו"ועדה" חדשה השתלטה על האתר

המחדל הממשלתי מגיע גם לרשת: כל מי שניסה לאחרונה להיכנס לאתר האינטרנט הרשמי של ועדת וינוגרד, הוועדה שחקרה את אירועי מלחמת לבנון השנייה ואשר הגישה מסקנות חריפות ביותר על התנהלות הקברניטים והעורף במהלך המלחמה, נדהם ודאי לגלות כי תוכנו של האתר שונה לחלוטין, לאחר שכתובתו נרכשה על ידי קבוצת צעירים. הסיבה: כבר לפני כשנה, ביולי 2009, תמה תקופת הבעלות של המדינה על דומיין האתר, כתובת האתר הרשמית.

הכתובת http://www.vaadatwino.co.il נרכשה בשנית, ותוכן האתר כולו שונה לתוכן מחאתי נגד ראשי המדינה ונגד קבוצות אוכלוסיה שונות בישראל. זאת, באמצעות קישורים ומאמרים ביקורתיים, סרטוני וידאו ותמונות מפורבקות, חלקן ערוכות.

כך למשל, כבר בדף הבית של האתר מוסבר כיצד הצליחו ראשי האתר בימים אלו להשתלט על הדומיין. "מישהו במדינת ישראל לא טרח להבין את חשיבות שם המתחם, מישהו, עשה עוד מחדל", נכתב. בתמונה בראש העמוד הודבקה תמונתו של לא אחר מאשר הומר סימפסון, בין חברי הוועדה האמיתיים.

מה המשותף לאהוד ברק, אורן זריף וייעוץ פנסיוני?

לחיצה על הקישור "חברי הוועדה" באתר מובילה לפירוט שהיה כבר קיים באתר המקומי, אך גלילה קצרה מטה מובילה אותנו לדמותו של סימפסון, כחבר מן המניין בוועדה. "למר סימפסון ניסיון רב בתעשייה הביטחונית, כאשר מילא תפקידי מפתח בתעשיות האנרגיה המתקדמת בארצות הברית", נכתב באתר. "הוא ידוע בציבור כדמות רצינית המהווה מקור השראה לכל הפוליטיקאים הישראלים באשר הם".

זאת ועוד, ניתן למצוא קישורים נוספים באתר החדש, תחת הכותרת "קישורים של ההנהלה החדשה": בקישורים "אם תרצו ואם לא תרצו" ו-"מוות לערבים" תוכלו למצוא תכנים ביקורתיים ואף מסיתים, אך שמותיהם של מרבית הקישורים אינם קשורים זה לזה כלל וכלל - מה שמעיד עוד יותר על הביקורת שמנסים ראשי האתר החדש להעביר.

כך למשל, ניתן יהיה למצוא ברשימה אחת קישורים בנושא "אהוד ברק", "אורן זריף", "בנק הפועלים" וגם קישור בנושא "ייעוץ וביטוח פנסיוני". בלחיצה על כל אחד מהקישורים ניתן יהיה למצוא תוכן ביקורתי כזה או אחר בנושא, ו/או כתבת וידאו שעסקה בו לאורך השנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק