רה"מ מבהיר: לא נפצה את הטורקים

בתגובה לדיווחים האחרונים על כוונת ממשלת ישראל לפצות את משפחות הרוגי המשט הטורקי, מבהיר ראש הממשלה נתניהו בראיון מיוחד: "אנחנו לא מתכוונים להתנצל בפני הטורקים וגם לא נשלם פיצויים למשפחות הנפגעים".

"אנחנו לא מתכוונים להתנצל בפני הטורקים וגם לא נשלם פיצויים למשפחות הנפגעים", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה לדיווחים האחרונים על כוונת ממשלת ישראל לפצות את משפחות הרוגי המשט הטורקי. הראיון שודר בתכנית "יומן" בערוץ הראשון.

"ישראל לא יכולה להתנצל על כך שחייליה התגוננו בפני אנשים שתכננו לבצע בהם לינץ'", הסביר ראש הממשלה. "אני חושב שטוב גם לאינטרנט הישראלי ואפילו לזה הטורקי לעצור את ההידרדרות הזו".

בהמשך הראיון התייחס ראש הממשלה למשבר האמון שנוצר בינו לבין שר החוץ אביגדור ליברמן וטען כי לא היה משבר כזה. "נפגשתי עימו ויישרתי את ההדורים. שלומה של הקואליציה מובטח", אמר נתניהו. "חשיבות הפגישה בין פואד לשר הטורקי היא בקיום הפגישה עצמה, וטוב שהיו מגעים בין בכירים גם אם לא הושגו הסכמות. זה ניסיון חשוב לעצור את ההידרדרות".

לדברי ראש הממשלה, אירוע המשט הוא אירוע פרטני, אך החשיבות כרגע היא בדיון שהיה לגבי מדיניות הסגר על הרצועה. "המדיניות של ישראל נכונה והסגר הוסר, פרט למעבר חומרים המסכנים את בטחונה של המדינה", אמר נתניהו. "הקואליציה הבינלאומית אינה מקבלת את טיעונינו שאין סגר ממשי על הרצועה. עשינו פעילות מדינית למרות שאנו בטוחים בצדקתנו על מנת להשביע את רצון הקהילייה הבינלאומית שטוענת כי יש סגר הומניטרי ואין כוסברה ופסטה ברצועה". 

טורקיה מאיימת לסגור את המרחב האווירי לטיסות מישראל

אתר העיתון "זאמאן" דיווח הבוקר כי שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטוגלו הזהיר את שר התמ"ת בן אליעזר בפגישה, כי אם ישראל לא תיענה לדרישות טורקיה בעקבות אירועי המשט - היחסים בין המדינות עלולים להסלים. כדוגמא, על פי הדיווח, נתן שר החוץ הטורקי את המרחב האווירי של טורקיה.

לפי העיתון, דאבוטוגלו איים שאנקרה תסגור לחלוטין את המרחב האווירי, גם לטיסות אזרחיות מישראל. זאת לאחר שלמטוסי חיל האוויר ולטיסות צבאיות כבר אסור לטוס מעל המדינה.

דיווח אחר מאמש: "ישראל אותתה שתפצה את נפגעי המרמרה"

העיתון הטורקי הנפוץ "הורייט" דיווח אמש כי ישראל אותתה לטורקיה שבכוונתה לפצות חלק ממשפחות נפגעי ספינת ה"מרמרה" ולהתנצל בפניהן. הדברים נאמרו, לפי הדיווח, במהלך הפגישה החשאית שנערכה השבוע בין השר בנימין בן אליעזר לבין שר החוץ הטורקי.

"תהיה פגישה שנייה אם הצד הישראלי ייקח צעד אחד קדימה בנושא הדרישות שלנו", אמר מקור דיפלומטי בכיר בטורקיה לעיתון. "אנו לא פוסלים על הסף אפשרות לפגישה נוספת בשלב זה".

שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטוגלו ושר התמ"ת בנימין בן-אליעזר נפגשו השבוע בחשאי בבריסל, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. מקורות דיפלומטיים בטורקיה אמרו ל"הורייט" כי הפגישה עשויה להוות דרך מילוט מהמצב הנוכחי ומהמתיחות ההולכת וגוברת בין שתי המדינות מאז המשט הטורקי לעזה, ב-31 במאי.

"בן-אליעזר הבטיח שיעביר את הדרישות לממשלה"

"דאבוטוגלו הזכיר לבן-אליעזר את דרישות טורקיה, כולל התנצלות, פיצוי כספי למשפחות ההרוגים והפצועים, חקירה בינלאומית וסוף למצור על עזה", אמר דובר משרד החוץ הטורקי, בוראק אוזוגרגין, היום לכתבים.

לדברי אוזוגרגין, שני השרים דנו במצב הנוכחי בין המדינות ובעתיד היחסים. הוא הוסיף שבן-אליעזר הבטיח לשר החוץ הטורקי שדרישותיה של טורקיה יועברו לממשלת ישראל. המקורות הדיפלומטיים הוסיפו כי בפגישה הובהר שמבחינת ישראל, לא ייעשה שום צעד לבחינת הדרישות עד שוועדת טירקל לבחינת המשט לא תסיים את עבודתה.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים על המשבר עם הטורקים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משבר עם טורקיה - סיקור מיוחד:

בעקבות החרם: הפסדי ענק לתיירות הטורקית

ניסיון ראשון לחדש קשר עם טורקיה

ארדואן: "ישראל - כמו קוריאה הצפונית"

דיווח: טורקיה סגרה המרחב האווירי למטוסים מישראל

טיסת צה"ל לא הורשתה לעבור בשמי טורקיה

סרט טורקי: הרצל משחד את הסולטאן

טורקיה מחרימה את יד ושם

טורקיה: לא צריכים תיירים מישראל

טורקיה מודיעה על הקפאת יחסיה עם ישראל

פואד בן אליעזר: משהו התהפך אצל ארדואן

וושינגטון לאנקרה: אל תנטשי את המערב