דיווח בטורקיה: "ישראל אותתה שתשקול פיצוי לנפגעי המשט"

"פגישה שנייה עם ישראל תתקיים רק אם דרישותינו ייענו, ואנו לא פוסלים זאת על הסף" - כך אמר דיפלומט בכיר לעיתון הטורקי "הורייט", בעקבות פגישתם החשאית של בן-אליעזר ושר החוץ הטורקי שנחשפה לראשונה בחדשות 2. לפי דיווח אחר הבוקר, השר הטורקי איים על בן אליעזר שאם הדרישות לא ייענו - טורקיה "תסגור את השמיים"

הפגישה החשאית בין בן אליעזר לשר החוץ הטורקי מסמלת התחממות - או דווקא התקררות ביחסי המדינות? ככל שעובר הזמן מאז המפגש בבריסל, אותו חשפנו כאן בחדשות 2, נוספים עוד ועוד דיווחים על מה שהיה בפגישה, בעיקר בתקשורת הטורקית.

אתר העיתון "זאמאן" מדווח הבוקר כי שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטוגלו הזהיר את שר התמ"ת בן אליעזר בפגישה, כי אם ישראל לא תיענה לדרישות טורקיה בעקבות אירועי המשט - היחסים בין המדינות עלולים להסלים. כדוגמא, על פי הדיווח, נתן שר החוץ הטורקי את המרחב האווירי של טורקיה.

לפי העיתון, דאבוטוגלו איים שאנקרה תסגור לחלוטין את המרחב האווירי, גם לטיסות אזרחיות מישראל. זאת לאחר שלמטוסי חיל האוויר ולטיסות צבאיות כבר אסור לטוס מעל המדינה.

דיווח אחר מאמש: "ישראל אותתה שתפצה את נפגעי המרמרה"

העיתון הטורקי הנפוץ "הורייט" דיווח אמש כי ישראל אותתה לטורקיה שבכוונתה לפצות חלק ממשפחות נפגעי ספינת ה"מרמרה" ולהתנצל בפניהן. הדברים נאמרו, לפי הדיווח, במהלך הפגישה החשאית שנערכה השבוע בין השר בנימין בן אליעזר לבין שר החוץ הטורקי.

"תהיה פגישה שנייה אם הצד הישראלי ייקח צעד אחד קדימה בנושא הדרישות שלנו", אמר מקור דיפלומטי בכיר בטורקיה לעיתון. "אנו לא פוסלים על הסף אפשרות לפגישה נוספת בשלב זה".

שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטוגלו ושר התמ"ת בנימין בן-אליעזר נפגשו השבוע בחשאי בבריסל, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2. מקורות דיפלומטיים בטורקיה אמרו ל"הורייט" כי הפגישה עשויה להוות דרך מילוט מהמצב הנוכחי ומהמתיחות ההולכת וגוברת בין שתי המדינות מאז המשט הטורקי לעזה, ב-31 במאי.

"בן-אליעזר הבטיח שיעביר את הדרישות לממשלה"

"דאבוטוגלו הזכיר לבן-אליעזר את דרישות טורקיה, כולל התנצלות, פיצוי כספי למשפחות ההרוגים והפצועים, חקירה בינלאומית וסוף למצור על עזה", אמר דובר משרד החוץ הטורקי, בוראק אוזוגרגין, היום לכתבים.

לדברי אוזוגרגין, שני השרים דנו במצב הנוכחי בין המדינות ובעתיד היחסים. הוא הוסיף שבן-אליעזר הבטיח לשר החוץ הטורקי שדרישותיה של טורקיה יועברו לממשלת ישראל.

המקורות הדיפלומטיים הוסיפו כי בפגישה הובהר שמבחינת ישראל, לא ייעשה שום צעד לבחינת הדרישות עד שוועדת טירקל לבחינת המשט לא תסיים את עבודתה.

ובינתיים בישראל: הפגישה החשאית מעוררת משבר פוליטי

מה שהחל כניסיון להפשיר את התחממות ביחסי טורקיה-ישראל הופך להיות משבר פוליטי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ. אמש פרסמנו שהפגישה החשאית עם טורקיה נעשתה ללא ידיעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן.

הבוקר אמורה להיערך "פגישת פיוס" בין שר החוץ ליברמן לנתניהו. רה"מ אמור להתנצל בפני ליברמן ולהגיד לו שזו הייתה טעות, וכי לא היה צריך לעקוף אותו.

בתגובה רשמית לפרסום בחדשות 2 אמר דוברו של ליברמן כי "שר החוץ רואה בחומרה רבה את העובדה שהדבר נעשה מבלי לעדכן את משרד החוץ, זו פגיעה בכל הנורמות של מינהל תקין ופגיעה קשה באמון בין שר החוץ לראש הממשלה. השר ליברמן מתכוון לברר את העניין עד תום".

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים על המשבר עם הטורקים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משבר עם טורקיה - סיקור מיוחד:

בעקבות החרם: הפסדי ענק לתיירות הטורקית

ניסיון ראשון לחדש קשר עם טורקיה

ארדואן: "ישראל - כמו קוריאה הצפונית"

דיווח: טורקיה סגרה המרחב האווירי למטוסים מישראל

טיסת צה"ל לא הורשתה לעבור בשמי טורקיה

סרט טורקי: הרצל משחד את הסולטאן

טורקיה מחרימה את יד ושם

טורקיה: לא צריכים תיירים מישראל

טורקיה מודיעה על הקפאת יחסיה עם ישראל

פואד בן אליעזר: משהו התהפך אצל ארדואן

וושינגטון לאנקרה: אל תנטשי את המערב