שליט: "נתניהו, הקשב לקולות ההמונים הצועדים - וקבל מהם את הכוח"

רה"מ נתניהו הציג מוקדם יותר את עמדתו בנושא גלעד שליט. "כולנו רוצים בשובו של גלעד, אך אני חושב על המשפחות שיקיריהן יירצחו", אמר רה"מ. נועם שליט הגיב לדברי נתניהו בשידור חי: "צר לנו שנתניהו בחר לצייר תסריטי אימה כאילו אין שירותי ביטחון בישראל". צפו בדברי משפחת שליט

משפחת שליט מגיבה: נועם שליט, אביו של החייל החטוף, הגיב הערב בנאום קצר לדבריו של ראש הממשלה נתניהו, מוקדם יותר היום. "אני פונה אליך נתניהו, היה קשוב לקולות ההמונים שצועדים עמנו וקבל מהם את הכוח", אמר שליט. את הנאום העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על העסקה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל מה שמצליח נתניהו זה למחזר את מסיבת העיתונאים של קודמו אהוד אולמרט ולתת לנו רשימה של 4 פעולות שעשה למען בננו, אבל באף אחת לא כלול שחרורו", הוסיף נועם שליט. "תחת זאת בחר רה"מ לצייר לנו תסריטי אימה על מחבלים שמשחררים ורוצחים, כאילו לא השתנה דבר ואין שירותי ביטחון במדינת ישראל".

נועם שליט, שצועד יחד עם משפחתו לעבר ביתו של ראש הממשלה בירושלים ונמצא הערב בקיבוץ מעברות בעמק חפר, המשיך: "עשרות אלפי אזרחים שצועדים איתנו ממשיכים ומצטרפים אלינו בדרך הקשה והמתישה למרות שיודעים את המחיר שנדרש בעבור שחרורו".

נתניהו: "חושב גם על אלה שיירצחו"

"מוכנים לעסקה - אך לא בכל מחיר" - כך אמר מוקדם יותר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה שמסר לכלי התקשורת. חמישה ימים לאחר שהחלה הצעדה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט משבי חמאס, נתניהו הבהיר את עמדתו בנושא. גם את נאומו של ראש הממשלה העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"מדינת ישראל תמיד הייתה מוכנה לשלם מחיר כבד עבור חטופיה", פתח ואמר ראש הממשלה. "אני מכיר את זה מקרוב, איבדתי את אחי יוני במבצע אנטבה. אני בעצמי נפצעתי במבצע לשחרור חטופי מטוס סבנה. במקרים אלה ואחרים כמו הניסיון לחלץ את נחשון וקסמן, הייתה היתכנות מבצעית ומדינת ישראל לא היססה לסכן את מיטב בניה לשחרר את שבוייה וחטופיה".

נתניהו הוסיף: "4 שנים מלאו לחטיפת שליט, ועם ישראל מאוחד ברצונו לראות אותו שב לביתו ולארצו. אצל כולנו מפעם רצון עז לראות את גלעד שב להוריו, לסבו, לאחותו ולאחיו. אין מי שפגש את משפחת שליט, שחושב לעצמו 'גלעד יכול היה להיות בני או אחי או נכדי', ועל כן תגובת המשפחה היא טבעית, וגם הרצון לסייע לה, לתת לה כתף ולהשמיע קול - גם זה טבעי ומובן לכולנו וגם לי".

"יש מחירים שאיני מוכן לשלם"

ראש הממשלה פירט את הסיבות לכשלון העסקה האחרונה שנרקמה לשחרור שליט, דרך המתווך הגרמני. "החלטתי לקבל את ההצעה החדשה של המתווך הגרמני, הצעה קשה שכוללת 450 מחבלים שאת שמות כולם סיפק החמאס. זהו המחיר שאני מוכן לשלם כדי להחזיר את גלעד הביתה. אמרתי כן והיא מוכנה למימוש מיידי".

"אך יש גם מחירים שאיני מוכן לשלם. אני עומד על שני עקרונות", הדגיש ראש הממשלה. "מחבלים מסוכנים לא יחזרו ליהודה ושומרון, משם יוכלו להמשיך ולפגוע באזרחי ישראל. הם יוכלו להשתחרר לעזה או לטוניס או לכל מקום אחר. אבל לא ליהודה ושומרון. העיקרון השני הוא להימנע משחרור רבי מרצחים, כי אלה יחזקו מאוד את מנהיגות החמאס. מדובר בארכי-מרצחים, אלה שתיכננו וביצעו את פיגועי הטרור הקשים והמזעזעים ביותר".

"מביט בעיניהם הכואבות של משפחת שליט"

בנאומו הבהיר נתניהו כי הכדור נמצא כעת בידי החמאס - ולא בידיו. "בלב כבד הסכמתי להצעה הזו. עד לרגע זה לא נתקבלה תשובת חמאס להצעת המתווך. בימים האחרונים כמה מדובריו אפילו מסלימים את הדרישות. אני חושב שחמאס טועה. אבל ההחלטה בידיו".

ראש הממשלה נתניהו סיים את דבריו ואמר: "כולנו רוצים בשובו של גלעד, אני רוצה בשובו. אני פועל לשובו בדרכים שונות, גלויות ונסתרות מן העין אבל עליי מוטלת גם האחריות הלאומית הכוללת. אני מביט בעיניהם הכואבות של משפחת שליט, ואני כואב יחד איתם. אני מסתכל גם בעיניהם הכואבות של משפחות נפגעי הטרור וכואב גם את כאבם. אני חושב גם על כל אותן המשפחות שיקיריהן יירצחו במעשי טרור נוספים אם ייפרצו העקרונות של ישראל בנוגע לשחרור מרצחים".

"עם מעשה נמהר אנו עלולים לחזור על טעויות העבר ולשלם מחיר כבד מאוד. 'לשלם כל מחיר' היא זעקת הלב הטבעית. אני מבין זאת מעומק ליבי, אבל לנגד עיני צריך לעמוד ביטחונם של כלל אזרחי המדינה. ישראל מוכנה לשלם מחיר כבד תמורת שחרור שליט אך איננה יכולה לומר 'בכל מחיר'. זו האמת. נמשיך לעשות את כל המאמצים, מקרוב ומרחוק, באור ובסתר, כדי להשיב את גלעד היקר לכולנו תוך שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה בסיום נאומו.

דובר חמאס מיהר להגיב על דברי ראש הממשלה, ואמר: "אנחנו דוחים את דברי נתניהו, עליו לקבל את רשימת התנאים כפי שהצענו למתווך".

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

נתניהו: "חושב גם על אלה שעוד יירצחו"

משפחות אסירי חמאס בעד אביבה שליט

חאלד משעל: נחטוף עוד חיילים

אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא נמצא בכלא"

שטייניץ: לא נשחרר את שליט בגלל צעדה

ישראל מציינת 4 שנים לחטיפת שליט  

מיוחד: הצעדה למען גלעד מהאוויר