האמריקאים מצננים יחסים עם טורקיה

ארה"ב מושיטה לאנקרה כתף קרה. האמריקאים זועמים על הטורקים על שלא תמכו בסנקציות נגד אירן ולא נענו לקריאת ארה"ב למנוע את כניסתו של המשט לחופי ישראל. הנשיא האמריקני השפיל את ארדואן בכינוס הג'י-20 כשסרב אפילו להצטלם עימו

בנימין נתניהו יכול לפחות להתנחם בכך שהוא אינו היחיד שמקבל כתף קרה מארה"ב. העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם היום שמשלחת דיפלומטים טורקים שהגיעו לפגישות בארה"ב נתקלו ביחס קר ומשפיל.

ראש ממשלת טורקיה ארדואן קיווה שמשלחת בכירים טורקים שהוא שולח לארה"ב תצליח להסביר לנשיא האמריקאי את העמדה הטורקית ביחס לגרעין האירני ואירועי המשט בישראל. בפועל, הבית הלבן הנחה פקידים בכירים לא להיפגש עם המשלחת.

השפלה בכינוס הג'י- 20

הבית הלבן זועם על הטורקים על כך שהצביעו נגד הסנקציות על אירן ולא נענו לקריאת ארה"ב לא לשלוח את המשט לחופי ישראל. במסגרת הסנקציות הדיפלומטיות ביטל הממשל האמריקאי את השתתפותו בכנס גדול שנערך בטורקיה בנושא ביטחון וטרור 12 שעות בלבד לפני פתיחת הטקס.

"סדרת החינוך" הגיעה לשיאה בכינוס מדינות הג'י-20. אובמה איחר במתכוון לפגישה עם ארדואן, סרב לקיים לצידו מסיבת עיתונאים, להוציא הודעה משותפת או אפילו להצטלם לצידו. מדובר באותה ועידה בה חילק ארדואן את דוחות נתיחת הגופות של הרוגי המשט.

הממשל האמריקאי נחוש לקדם את הסנקציות נגד אירן. הוא מינה מפקחים מטעמו שיוודאו שמדינות העולם עומדות בהבטחתן להגביל את הקשרים המסחריים עם אירן. מפקח מיוחד אף מונה לבדוק את התנהלות אירופה מול אירן, ובמיוחד כיצד נוהגת טורקיה מול "ידידתה הטובה".