אביבה שליט: "הדרך שלנו לירושלים היא הנכונה"

בכפר מסריק מסכמת הערב משפחת שליט את יומה הראשון של הצעדה למען גלעד, בו השתתפו כ-10,000 אנשים. אמו של החייל החטוף, אביבה שליט, אומרת הערב לחדשות 2: "זה נוגד את האופי שלי ושל המשפחה, אבל יש לנו מטרה ואנחנו מוכנים לעשות הכל". על הביקורת נגד המאבק: "הדרך שלנו כרגע לירושלים היא הדרך הנכונה"

"היה קצת ארוך, אבל מאוד מחמם את הלב" - כך מסכמת הערב אביבה שליט, אמו של החייל החטוף, את יומה הראשון של צעדת המחאה הקוראת לשחרור גלעד שליט. הצעדה יצאה היום כאמור ממצפה הילה ותסתיים בבית ראש הממשלה בירושלים. לאורך היום העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט שידור חי ורציף מהצעדה.

רוצים לדעת מתי הצעדה תעבור ליד ביתכם? - הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יחד עם משפחת שליט ואנשי מטה המאבק לשחרור גלעד שליט, צעדו היום גם כ-10,000 אנשים מרחבי הארץ. "לא חשבנו שנלך עם שובל של עשרת אלפים אזרחים שתומכים בנו וזה מאוד מחזק אותנו ורק מדגיש את העניין שהדרך שלנו כרגע לירושלים היא הדרך הנכונה", אמרה שליט.

"זה נוגד את האופי שלי ושל המשפחה", מספרת אביבה. "אבל יש לנו מטרה להחזיר את גלעד הביתה ואין שום בעיה כרגע מהבחינה הזאת. אנחנו מוכנים לעשות הכול. על דברי השר יובל שטייניץ, שאמר כי "הרחוב לא יכתיב לממשלה", אמרה כי "היום עשרת אלפים אנשים הראו לכולם שהרחוב מכתיב את הנקודה הזאת, שכולם רוצים שגלעד יחזור הביתה ושהעסקה תתבצע כמה שיותר מהר".

אמו של גלעד, שנמצא בשבי חמאס כבר 4 שנים, הוסיפה: "אנחנו, המשפחה, הראשונים שרוצים שהעסקה תתנהל במחיר הרבה יותר נמוך, שכמה שפחות מחבלים ישוחררו. אבל אם אין חלופה אחרת ואחרי ארבע שנים לא הצליחו לבצע את העסקה, הגיע הזמן. עברו שנה ו-3 חודשים והתקדמנו במעט, אבל העסקה לא בוצעה. נתנו לראש הממשלה נתניהו את כל המרחב. אנחנו לא מוכנים לתת לשנה חמישית ושישית למסמס את כל העניין הזה".

בחמאס מאשימים את נתניהו

הממונה על תיק שליט בחמאס הבהיר היום שוב, שעות לאחר יציאת הצעדה, שהארגון לא יגמיש את התנאים שהציב לשחרור שליט ושניסיונו של ראש הממשלה נתניהו להאשים את חמאס בכישלון המגעים - הוא זריית חול בעיניים.

"כמה מהמתווכים עדיין ממשיכים בניסיונות, אך אין חדש", אמר אוסמה אל מזיני. "חמאס דבקה בדרישותיה. נתניהו הוא שהכשיל את המגעים וכאשר הוא מאשים אחרים - זו אחיזת עיניים".

לפני היציאה למסע נשא דברים נועם שליט, אביו של גלעד, בפני הצועדים הרבים. "בפרפראזה על דברי המשורר, פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהעם איתו - ומתחיל ללכת", אמר שליט, "בהבדל אחד קטן - זה לא פתאום. חיכינו 4 שנים ארוכות, גלעד חיכה 4 שנים ארוכות והוא עדיין מחכה למפקדיו, לאלו ששלחו אותו, לראש הממשלה, לשר הביטחון - אבל הם לא עונים".

"במקום זאת, הוא שומע - בעצם אנחנו שומעים כי אני לא בטוח שהוא יכול לשמוע - תירוצים למכביר, על קווים אדומים, על מחירים, על כושר הרתעה, על כישלונות מודיעיניים. אבל היחיד שמשלם את המחיר על כל אלה - הוא גלעד עצמו. אף אחד לא מתנדב לשלם איתו את המחיר", הוסיף שליט. "הוא משלם בזכויות האדם הכי בסיסיות שלו, אפילו לחיות מחמד יש תנאי כליאה טובים יותר".

הצעדה יצאה לדרך מבית משפחת שליט במצפה הילה, דרך קיבוץ כברי ונהריה, והסתיימה הערב בכפר מסריק. מחר יעברו הצועדים בעכו ובקריות, ויסיימו את הלילה בקרית מוצקין . ביום השלישי של הצעדה יגיעו ליגור וביום רביעי יעברו את זכרון יעקב. אחד הצועדים הסביר לחדשות 2 את החלטתו לעזוב הכל ולהגיע לצעדה: "נעשה הכל כדי שגלעד לא יהפוך לגל-עֵד".

ביום חמישי יילכו הצועדים לכיוון חדרה ובשישי יעברו את נתניה עד שיעשו את השבת מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה ובמוצאי שבת יגיעו לרעננה. ביומו הראשון של השבוע השני לצעידה, יעברו בהרצליה. ביום התשיעי יגיעו לתל אביב וביום העשירי יגיעו לגבעת ברנר.

ביום רביעי 7 ביולי יגיעו ללטרון ולשער הגיא וביום חמישי, ה-8 ביולי, הם צפויים להגיע לאוהל המחאה מול בית ראש הממשלה, שם הם מתכוונים לשהות - עד שגלעד שליט ישוחרר.

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא נמצא בכלא"

שטייניץ: לא נשחרר את שליט בגלל צעדה

ישראל מציינת 4 שנים לחטיפת שליט  

מיוחד: הצעדה למען גלעד מהאוויר 

אורות הקולוסיאום וחומות י-ם כבו למען גלעד

חוסר המידע על מיקומו של שליט: כישלון צה"לי או תחכום של חמאס?

חמאס מציין 4 שנים לחטיפת שליט בסרטון חדש


בהכנת הידיעה השתתפו יוסי מזרחי, פוראת נסאר ועזרי עמרם