יואל שליט: "חיי גלעד בידי נתניהו"

אלפי הישראלים המשתתפים בצעדה למען גלעד שליט יצאו מכברי, שם ערכו תלמידי ביה"ס בו למד גלעד טקס קצר, והגיעו לנהריה. יואל שליט: "שנתניהו יזכור שחיי גלעד בידיים שלו". לאורך היום הועברה הצעדה בשידור חי

למען גלעד: כ-10,000 צועדים, בראשם בני משפחת שליט, יצאו הבוקר מצפון הארץ לעבר ירושלים לצעדת הענק שמטרתה - לקרוא ולדרוש את החזרתו המיידית של החייל החטוף גלעד שליט משבי החמאס. בשעות הצהריים הגיעו הצועדים אל קיבוץ כברי למנוחה, שם נערך טקס קצר בהשתתפות תלמידי בית הספר בו למד גלעד. לאחר מכן המשיכו ואחר הצהריים הגיעו לעיר נהריה. הצעדה למען שליט הועברה לאורך היום בשידור חי ומיוחד בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לדעת מתי הצעדה תעבור ליד ביתכם? - הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה חיזק הבוקר את משפחת שליט ואת הצועדים. "לבי ולבנו עם גלעד שליט ועם משפחתו", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה וקרא לעולם להגביר את המאמצים לשחרור שליט. נתניהו אף צלצל הבוקר לשליט והזמין אותו להגיע לפגישה בלשכתו בירושלים.

לפני היציאה למסע נשא דברים נועם שליט, אביו של גלעד, בפני הצועדים הרבים. "בפרפראזה על דברי המשורר, פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהעם איתו - ומתחיל ללכת", אמר שליט, "בהבדל אחד קטן - זה לא פתאום. חיכינו 4 שנים ארוכות, גלעד חיכה 4 שנים ארוכות והוא עדיין מחכה למפקדיו, לאלו ששלחו אותו, לראש הממשלה, לשר הביטחון - אבל הם לא עונים".

"במקום זאת, הוא שומע - בעצם אנחנו שומעים כי אני לא בטוח שהוא יכול לשמוע - תירוצים למכביר, על קווים אדומים, על מחירים, על כושר הרתעה, על כישלונות מודיעיניים. אבל היחיד שמשלם את המחיר על כל אלה - הוא גלעד עצמו. אף אחד לא מתנדב לשלם איתו את המחיר", הוסיף שליט. "הוא משלם בזכויות האדם הכי בסיסיות שלו, אפילו לחיות מחמד יש תנאי כליאה טובים יותר".

לדברי אביו של החייל החטוף, "הדיון על חייו של חייל צה"ל הפך לצערי מדיון על ערכים ואתוס, לסחר מכר של מכולת. לכן אנחנו אומרים היום: לא נחכה יותר, לא נמתין יותר. אנו משפחתו של גלעד, חבריו והפעילים הנאמנים, ועשרות אלפי התומכים בכל רחבי הארץ, יוצאים למסע גדול לעבר ביתו של ראש הממשלה נתניהו, מסע שיביא עוד ועוד תומכים כדי שבממשלת ישראל יבינו שצריך לסיים את הסאגה הזו".

"אנחנו נחזור הביתה רק עם גלעד"

לסיום יצא שליט בקריאה ואמר "אני קורא לכל תושבי הארץ - כל מי שחושב שארבע שנים הן הרבה יותר מדי זמן, להצטרף אלינו ולהביע את מחאתו ברגליים. אנחנו יוצאים למסע היום שסופו מי ישורנו - אבל אנחנו נחזור הביתה רק עם גלעד".

יואל שליט, אחיו של החייל החטוף הצועד עם הוריו ואחותו הדס בראש צעדת ההמונים, סיפר לכתב חדשות 2 כי הוא "מתרגש מאד ממספר הצועדים שהגיעו", והוסיף: "אני רוצה להזכיר לראש הממשלה נתניהו שחייו של גלעד בידיים שלו". אחד הצועדים הוסיף: "שגלעד לא יהפוך לגל-עד".

הצעדה יצאה לדרך מבית משפחת שליט במצפה הילה ותגיע בצהריים לקיבוץ כברי. עד הערב יגיעו הצועדים לנהריה וילונו בכפר מסריק. ביום שני יעברו הצועדים בעכו ובקריות, ויסיימו את הלילה בקרית מוצקין . ביום השלישי של הצעדה יגיעו ליגור וביום רביעי יעברו את זכרון יעקב. אחד הצועדים הסביר לחדשות 2 את החלטתו לעזוב הכל ולהגיע לצעדה: "נעשה הכל כדי שגלעד לא יהפוך לגל-עֵד".

ביום חמישי יילכו הצועדים לכיוון חדרה ובשישי יעברו את נתניה עד שיעשו את השבת מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה ובמוצאי שבת יגיעו לרעננה. ביומו הראשון של השבוע השני לצעידה, יעברו בהרצליה. ביום התשיעי יגיעו לתל אביב וביום העשירי יגיעו לגבעת ברנר.

ביום רביעי 7 ביולי יגיעו ללטרון ולשער הגיא וביום חמישי, ה-8 ביולי, הם צפויים להגיע לאוהל המחאה מול בית ראש הממשלה, שם הם מתכוונים לשהות - עד שגלעד שליט ישוחרר.

סקר חדשות 2: 74% בעד החרפת המאבק

סקר חדשות 2, שנערך באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, מגלה כי רוב גדול בציבור הישראלי תומך בהחרפת המאבק מצדה של משפחת שליט. 74% מהמשיבים בסקר קבעו כי החרפת המאבק של משפחת שליט בממשלה היא מוצדקת ונחוצה. רק 14% מהמשתתפים בסקר טענו כי צעדיה של משפחת שליט מיותרים ומזיקים.

בסוף השבוע העלו בני משפחת שליט מספר סרטונים לרשת במטרה לגייס כמה שיותר ישראלים להשתתף בצעדת הענק. "אני מאמינה שאחרי 4 שנים בהן לא הצליחה מדינה שלמה להחזיר חייל שבוי הביתה, היא צריכה לשלם עכשיו מחיר לפני שיהיה מאוחר מדי", אמרה האם אביבה שליט בסרטון שעלה ליו-טיוב. "אני קוראת לכל האמהות, האחיות והנשים בישראל, כמו גם לגברים, להצטרף אלי למסע המחאה הזה, כדי להחזיר את בני גלעד הביתה".

גם נועם שליט, אביו של החייל החטוף, פירסם קריאה יוצאת דופן ברשת. "חייו של גלעד בידיים שלך", אמר שליט. "לא נותר עוד זמן. החזר את גלעד לביתו עכשיו - לפני שיהיה מאוחר מדי. גלעד הוא גם שבוי שלך. די לדיבורים. זה הזמן להכרעות. שלם את המחיר הנדרש והשב את גלעד לביתו".

שטייניץ: "דעת הקהל לא תשחרר את שליט"

"ההחלטות לגבי שחרורו של גלעד שליט לא יכולות להתקבל ברחובות, בצעדה או במשאל עם. הן לא החלטות של דעת קהל" - כך אמר שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, באירוע "שבתרבות" בבאר שבע, זאת בהתייחס לצעדת הענק ממצפה הילה לכיוון בית ראש הממשלה בירושלים.

"כולנו בלב מתפללים לראות את גלעד איתנו, אך להיות חלק ממקבלי ההחלטות אומר גם לקבל החלטות לא רק מהלב, אלא גם מהראש", הוסיף השר שטייניץ.

סגן שר החוץ, דני איילון, התייחס היום גם הוא לנושא, במהלך אירוע "שבתרבות" בראשון לציון. "צריך לעשות הכל כדי להחזיר את שליט הביתה, אך מבלי לפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל", אמר איילון. "מספר המחבלים פחות חשוב מאשר הפוטנציאל שלהם לחזור לטרור".

בסוף השבוע התייחס למאמצים לשחרורו של שליט גם שר הביטחון אהוד ברק במהלך ביקורו בוושינגטון. "חיוני להביא אותו, ולא בכל מחיר - אבל להביא אותו", אמר ברק בראיון לשליחנו בארה"ב אהרון ברנע.

"עד עכשיו לא הצלחנו להביא אותו וזו נשארת חובה מרכזית שלנו", הוסיף שר הביטחון. "אני חושב ששתי ממשלות עסקו בנושא ואני מצר שלא הצלחנו עד היום". ברק הדגיש כי בממשלה ימשיכו לעסוק בשחרור שליט ביום ובלילה, וכל זאת עד אשר ישוב גלעד להוריו.

4 שנים בלי גלעד - סיקור מיוחד:

נתניהו: לבי עם גלעד שליט ועם משפחתו

נועם שליט: "קורא למי שאכפת לו מגלעד - שיצטרף"

סקר חדשות 2: 74% בעד מהלכי משפחת שליט

חמאס: "גלעד שליט לא נמצא בכלא"

שטייניץ: לא נשחרר את שליט בגלל צעדה

ישראל מציינת 4 שנים לחטיפת שליט  

מיוחד: הצעדה למען גלעד מהאוויר 

אורות הקולוסיאום וחומות י-ם כבו למען גלעד

חוסר המידע על מיקומו של שליט: כישלון צה"לי או תחכום של חמאס?

חמאס מציין 4 שנים לחטיפת שליט בסרטון חדש


בהכנת הידיעה השתתפו יוסי מזרחי, פוראת נסאר ועזרי עמרם