וושינגטון לאנקרה: אל תנטשי את המערב

אחד מהדיפלומטים הבכירים של הנשיא אובמה מזהיר את טורקיה שלא "לחצות את הקווים" ולהיעמד לצדה של אירן. זאת, על רקע התנגדותה להטלת הסנקיות באו"ם, וההידרדרות ביחסים עם ישראל. "קשה לנו לתמוך בטורקיה בימים אלו", אמר הדיפלומט האמריקני

אובמה וארדואן. מתיחות (רויטרס)

מחריפה המתיחות בין טורקיה לארצות הברית: על רקע הידרדרות היחסים עם ישראל, והתמיכה באירן במועצת הביטחון, מזהירה היום וושינגטון את אנקרה שלא לנטוש את המערב. בכיר הדיפלומטים של הנשיא אובמה באירופה, פיליפ גורדון, פנה היום לטורקיה וקרא לה "להפגין את מחויבותה לחברות עם המערב".

בראיון לסוכנות הידיעות AP, אמר בראון: "אנו סבורים כי טורקיה נשארה מחויבת לברית נאט"ו, לאירופה ולארצות הברית, אך עליה להפגין זאת בצורה ברורה יותר. לארצות הברית קשה בימים אלה לתמוך בטורקיה בכמה עניינים שטורקיה הייתה מצפה לקבל תמיכה מאיתנו".

את הדברים אמר על רקע התנגדותה של טורקיה בהצבעה האחרונה על הטלת הסנקציות על אירן במועצת הביטחון של האו"ם. יחד ברזיל, היו השתיים ליחידות שהתנגדו להטלת הסנקציות. בארצות הברית חוששים כעת כי טורקיה תשלים מהלך של "חציית קווים" לצדה של אירן ותתנתק לחלוטין מאירופה והמערב.

טורקיה מופתעת: "התבטאות לא הוגנת"

עם זאת, בטורקיה הופתעו לשמוע את הביקורת הנוקבת. השגריר הטורקי בוושינגטון, נמיק טאן, אמר בתגובה לראיון: "טורקיה מחוייבת לברית נאט"ו, והמחוייבות הזו נשארה חזקה ובלתי ניתנת לספק. אני חושב שההתבטאויות הללו אינן הוגנות, לא יכולנו להצביע אחרת במועצת הביטחון".

בישראל נמשכים להישמע קולות הקוראים לשיקום היחסים עם טורקיה. שר המסחר, התעשייה והתעסוקה, בנימין בן אליעזר, אמר אמש במהלך ביקורו בברלין כי יעשה כל מאמץ על מנת לשקם את היחסים עם טורקיה. "צריך לחזק את היחסים עמה, היא מדינה חשובה", אמר בן אליעזר.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק