מזכ"ל האו"ם נגד ההריסה בסילוואן

באן קי מון מודאג מהפגיעה בפלסטינים במזרח י-ם והלילה הוא קרא לישראל להימנע מפגיעה נוספת ברצונותיהם של התושבים הפלסטינים. "מזכ"ל האו"ם מאוד מודאג מהחלטת עיריית ירושלים להאיץ את התכנון להריסת בתים ופעילות התיישבותית נוספת באזור סילוואן", נכתב בהודעה מטעם המזכ"ל

מזכל האו"ם באן קי מון תקף הלילה את החלטת עיריית ירושלים להרוס 22 בתים בשכונת סילוואן שבמזרח העיר. "ההחלטה מנוגדת לחוק הבינלאומי ולרצונותיהם של התושבים הפלסטינים", אמר דוברו של המזכ"ל בשמו. המזכ"ל אף קרא לממשלת ישראל לא לנקוט בצעדים שעלולים להגביר את המתיחות הקיימת ממילא בעיר.

"מזכ"ל האו"ם מאוד מודאג מהחלטת עיריית ירושלים להאיץ את התכנון להריסת בתים ופעילות התיישבותית נוספת באזור סילוואן", נכתב בהודעת המזכ"ל. "הצעדים הנוכחיים אינם מועילים ומגיעים בזמן שהמטרה חייבת להיות בניית אמון לצורך תמיכה במגעים הפוליטיים", הוסיף באן בהודעתו.

הוועדה אישרה - התושבים מחו

לפני שלושה ימים אישרה ועדת התכנון והבנייה של עיריית ירושלים הריסת 22 בתים לא חוקיים סמוך לשכונת סילוואן שבמזרח העיר, וזאת במסגרת תוכנית "גן המלך" לבניית גן ארכיאולוגי. נציגי ועד המחאה של תושבי השכונה הגיעו לישיבה על מנת למחות על ההחלטה ובמקום התפתחה מהומה.

לטענת התושבים, העירייה זורקת אותם לרחוב ולא נותנת להם מענה חלופי אמיתי. לעומת זאת, בעירייה טוענים כי התושבים שבתיהם יהרסו יקבלו היתרים לבנות במקום אחר בשכונה.

על פי ההחלטה שאושרה, יוכשרו 75% מעבירות הבנייה הקיימות (66 בתים קיימים) ויוסדרו מגורים חוקיים לתושבי המקום. עוד עולה כי האזור האמור מיועד להפוך להיות תיירותי תוך פיתוח שטחי מסחר, מסעדות וגלריות לאמנים.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בירך על החלטת הוועדה. "לגן המלך היו קיימות שלוש חלופות", אמר ברקת, בהתייחס לשתי האפשרויות האחרות: להרוס את כל המבנים הבלתי חוקיים או להתעלם ולהמשיך את המצב הקיים. "העירייה בחרה בחלופה אשר מאזנת בין הצרכים השונים", הוסיף ברקת.

בקרוב צפוי גם משרד מבקר המדינה לפרסם דוח בנושא. במסגרת הדוח תבחנה הסיבות שהובילו לכך שבמשך שנים לא אכפת העירייה את עבירות הבנייה באזור.