טורקיה מקפיאה רוב קשריה עם ישראל

אנקרה מודיעה על הקפאת הקשרים הצבאיים, הכלכליים והאסטרטגיים עם ישראל. התעשיות הישראליות לא יספקו נשק לטורקיה, חיל האוויר לא יתאמן בטורקיה ולא יערוך תרגילים משותפים. בוושינגטון מודאגים מהצעדים של אנקרה מול ישראל ומהתקרבותה לאירן

ועדה בראשותו של ראש הממשלה הטורקי רג'ב טאיפ ארדואן,שנועדה להתרכז בנושא הקשרים הצבאיים והיחסים מול ישראל התכנסה אמש באנקרה. טורקיה כבר ביטלה שלושה תרגילים צבאיים והחזירה את השגריר שלה מתל אביב, אחרי שישראל סירבה להתנצל על אירועי המשט.

עכשיו הוועדה מודיעה על ביטול 16 הסכמים משותפים בגלל סירובה של ישראל להתנצל. ישראל, על פי הפרסום בתקשורת הטורקית - לא מתנצלת ומסרבת לשלם פיצויים למשפחות ההרוגים. הוועדה הודיעה שהיא לא מתכוונת להחזיר את השגריר לתל אביב בשלב זה.

נשיא טורקיה עבדללה גול הודיע במהלך ביקור בקוריאה הדרומית כי הוא פועל עכשיו למען הפעלת סנקציות נגד ישראל.

הקפאת עסקאות בשווי של מיליארדי דולרים

הוועדה מתכוונת לבטל או להקפיא את העסקאות הצבאיות, בהן עסקה של 757 מיליון דולר לרכישת טנקים וטילים, תעשיות נשק מתוחכם ועסקת טילים בשווי של מיליארד וחצי דולר.

על פי הדיווח, ישראל התכוננה לספק לטורקיה טנקי מרכבה בשווי של 5 מיליארד דולר בעשר השנים הבאות, מדובר במכירת 1,000 טנקי מרכבה סימן שלוש. על פי הדיווח , העסקה הזו בוטלה. בנוסף לעסקאות, טורקיה הודיעה על ביטול תרגילים משותפים עתידיים. טייסי חיל האוויר לא יוכלו להתאמן בשמי טורקיה. גם הסכמי מודיעין בין המדינות מוקפאים בינתיים.

וושינגטון מודאגת

בוושינגטון זועמים על המדיניות הטורקית וחוששים מהתקרבות של אנקרה לטהרן. "יהיה מחיר לעמדה הנוכחית של טורקיה שמתקרבת לאירן והיחס האנטגוניסטי כלפי ישראל", אמר חבר הקונגרס מייק פנס, בכיר מהמפלגה הרפובליקנית האמריקנית. מחוקקים משתי המפלגות ביקרו את טורקיה - חברת נאט"ו שסייעה למשט לחצות את מימיה הטריטוריאליים של ישראל.